07. 09. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nebezpečné vajíčka už aj v našich nemocniciach! Prečesávajú pekárne aj farmy

Kontaminované toxickým pesticídom fipronilom najnovšie objavili na farme v Lieskovci.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Nebezpečné vajíčka sú už aj v našich nemocniciach. Minimálne 80 kilogramov produktov so zakázaným pesticídom fipronilom rozdistribuovali po celom Slovensku. Kontrolóri sú v pohotovosti. Vyhýbať sa treba nielen sušienkam, ale aj bagetám či hotovým šalátom.

Vajíčka kontaminované toxickým pesticídom fipronilom najnovšie objavili na farme v Lieskovci. Z Čiech boli dovezené vajíčka znovu uvarené a olúpané do firmy Zeelandia v Lieskovci. Kontaminované vajíčka od tej istej firmy našli pred dvomi týždňami aj na farme pri Košiciach.

Dokopy ich k nám doviezli asi tristopäťdesiat kilogramov, z toho takmer štvrtina išla ďalej.Fipronil spôsobuje závraty a nevoľnosť, pri väčšom množstve môže poškodiť pečeň či obličky a pôsobiť rakovinotvorne. Nebezpečný je najmä u detí.

Na to aby 70-kilogramový dospelý človek pocítil negatívny účinok fipronilu, musel by skonzumovať 15 vajec. U 15 kilogramového dieťaťa stačia tri.

Potravinová správa je teraz  pre fipronil v pozore. Prečesáva farmy, pekárne, aj prevádzky. Výsledky kontrol by mali byť známe 15. septembra. Slovákom dovtedy odporúčajú vyhýbať sa hotovým výrobkom s obsahom vajec. Dovozcom a výrobcom potravín zas, aby sa zameriavali na slovenské zdroje

Fipronil je súčasťou produktov proti všiam a kliešťom. Nesmie sa používať na ošetrenie zvierat, ktorých mäso ľudia konzumujú. Holanďania však tento zákaz porušili a kontaminované vajcia zaplavili 40 krajín sveta. Napriek tomu, že o tom vedeli dlhodobo, európskych partnerov informovali až koncom júla.