18. 09. 2017 06:00 | MNÍCHOV/TV Markíza

Slovenské pivo triumfovalo na Októberfeste. Medailu získali tmavé pivá

Za nami zostali všetky svetové pivné veľmoci ako Nemecko, Belgicko, či Česko.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: demarcomedia/shutterstock.com

V Nemecku sa začal svetoznámy Októberfest, sviatok milovníkov piva. No ešte pred samotným festivalom sa konal European Beer Star. Súťaž, na ktorej nechýbali svetové pivné veľmoci a prvýkrát v histórii triumfovalo slovenské pivo.

V každej kategórii sa udeľuje len jedna zlatá medaila. Nie je to ako pri víne. Slovensko triumfovalo v tmavých pivách.

"European beer star je jedna z najväčších celosvetových degustačných súťaží a je to skutočne obrovské podujatie, kde sa zúčastňuje cez 2000 vzoriek piva," povedal predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo.

"Je to pre nás niečo úžasné, neuveriteľné, ešte teraz to aj s kolegom tak trochu rozdýchavame a naozaj vyhrať zlatú medailu v konkurencii viac ako 2000 pív z 50 krajín sveta je niečo fantastické. Považujeme to za jeden z najväčších úspechov v histórii slovenského pivovarníctva," raduje sa predseda predstavenstva Banskobystrického pivovaru Branislav Cvik.

Boli sme zvedaví, či sa doteraz vôbec slovenskému pivu niekedy podarilo získať zlatú medailu.

 

"Slovenskému pivu ešte nie a dokonca nemáme informácie, že by sa nejaké iné slovenské pivo na tejto súťaži zúčastnilo," vysvetlil Vančo.

Za nami zostali všetky svetové pivné veľmoci ako Nemecko, Belgicko, či Česko.

"Pre nás je samozrejme vždy tá rivalita s pivami spoza rieky Moravy, to znamená vždy keď ich niekde tromfneme, tak nás to veľmi teší. My sme vyhrali dokonca raz aj zlatú českú pivnú pečať v Čechách, v konkurencii vlastne všetkých českých pivovarov, takže v tomto zmysle, keď ich trošku takto podpichneme je to výborné," dodal Cvik.