Mimoriadna správa
Libanonská vláda podala demisiu v súvislosti s výbuchom v Bejrúte
Viac v článku
30. 09. 2017 19:20 | JASLOVSKÉ BOHUNICE/ TV Markíza

Osem veží v Jaslovských Bohuniciach uvidíte tento víkend naposledy

Demolačná čata nastúpi na prvú z nich už v pondelok.

Jaslovské Bohunice.
Jaslovské Bohunice. Foto: TV Markíza

Svoje odslúžili a teraz ich zlikvidujú. Desiatky metrov vysoké chladiace veže jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach po 40 rokoch zbúrajú. Panorámu s ôsmimi vežami tak tento víkend máte možnosť vidieť naposledy.

Stodvadsaťmetrová socialistická vysoká megastavba, na ktorej sa chlapi riadne nadreli a nechali tam svoje mozole, zmizne z povrchu zemského. K zemi pôjdu postupne štyri veže, z ktorých nevychádza para. Demolačná čata nastúpi na prvú z nich už v pondelok.

Keďže v blízkosti je funkčná V2, odstrel kvôli bezpečnosti urobiť nemohli. Veže tak rozoberú s pomocou mechanických demolačných zariadení.

„Keby sme veľmi chceli, tak možno by sme presadili, aby veže zostali stáť, ale nevidíme ďalšie zmysluplné využitie. Okrem toho by to bolo veľmi nákladné pre štát," hovorí Miriam Žiaková z Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti.

„Bol to veľký kolos a energeticky významný pre Slovensko. Škoda teda, že skončil predčasne. Mohol ešte slúžiť," spomína na V1 bývalý riaditeľ elektrární Viliam Ziman.

Bol pri jej zrode a spúšťaní v roku 1977. Nejaký čas jej aj šéfoval.

„Bola to skutočne práca, ktorá nemala obdobu vtedy ani na Slovensku a možno ani v strednej Európe nie, lebo bol to obrovský kolos," tvrdí Ziman.

Na stavbe pracovalo asi päťtisíc mužov, no uplatnenie si tam našli aj ženy. Robotníkom varili a hlavne mali na starosti prísny poriadok na stavbe. Chlapi zarezávali sedem dní v týždni, od rána do večera. Domov sa išli len vyspať.

Prvý blok jadrovej elektrárne odstavili v roku 2006 a druhý o dva roky neskôr. Z demolácie veží odhadujú viac než 83-tisíc ton materiálu. Plánujú ju dokončiť do konca budúceho roka.

 

Komentáre ( 0)