15. 10. 2017 07:30 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Ani plastové okná vždy nedokážu zabrániť únikom tepla, nepodceňujte ich údržbu

Najdôležitejšia časť okna je kovanie, výrobca uvádza, že raz ročne sa majú premazávať všetky pohyblivé časti toho kovania.

Údržba okien.
Údržba okien. Foto: TV Markíza

Majú dlhú životnosť, no nie sú nezničiteľné. Má ich už drvivá väčšina slovenských domácností. Plastové okná. Často však zabúdame na to, že aby plnili svoj účel, treba sa o ne aj postarať. Ak nie sú v poriadku, unikne nám z domácností až 15 percent tepla, a teda a peniaze.

Či už prikladáme do pece, alebo len otočíme kolieskom na radiátore, ak nemáme dobré okná, uteká nám cez ne zbytočne teplo.

„Dom som kúpil už z vymenenými plastovými oknami a po čase som zistil, že okná prefukujú, ide odtiaľ chlad," povedal pán Karol Biel. Keď takéto niečo zistíme treba zavolať odborníkov.

Okná preveria termopuškou, aby zistili rozdiely teplôt. Čím je okno chladnejšie, tým horšie. Ak treba, z vonkajšej strany urobia aj termosnímky.

„Vieme presne, v ktorých miestach nám to teplo uniká a kde môžeme zasiahnuť a ušetriť tú energiu, ktorá nám uniká. To najsvetlejšie miesto je teda aj to najteplejšie a tade nám uniká teplý vzduch," vysvetlil oblastný manažér pozáručného servisu okien Michal Schmida.

Najdôležitejšia časť okna je kovanie, výrobca uvádza, že raz ročne sa majú premazávať všetky pohyblivé časti toho kovania. Okenné krídla zvyknú aj poklesnúť, alebo posunúť sa doľava, či doprava.

Viac v reportáži Mária Kermieta:

 

Komentáre ( 0)