19. 10. 2017 17:03 | BRATISLAVA/TV Markíza

Potravín, ktoré dražejú, je čoraz viac. Po masle rastú aj ceny slepačích vajec

Pre známu kauzu s fipronilom je ich teraz v Európe nedostatok.

Cena vajec stúpa.
Cena vajec stúpa. Foto: TVNOVINY.sk

Nakupovanie sa stáva pre Slovákov nočnou morou. Zoznam potravín, ktoré dražejú, sa stále rozrastá. Po masle rastú aj ceny slepačích vajec. Pre kauzu s fipronilom je ich teraz v Európe nedostatok.

Takto pred rokom sme platili za desať kusov čerstvých slepačích vajec v priemere jedno euro a 33 centov. Dnes nájdete v obchodoch balenia, za ktoré necháte pri pokladni aj necelé dve eurá. Zo slepačích fariem sa ozývajú správy o ich nedostatku a zdražovaní.

Kolotoč zdražovania sa začal v Holandsku. Pre fipronil museli riešiť situáciu na tamojších farmách. Najskôr sa pokúšali sliepky zbaviť nebezpečného pesticídu odperením. Keď sa však ukázalo, že fipronil ostáva uložený v tuku zvierat, neostávalo iné, ako poslať sliepky na porážku. Bude trvať približne päť mesiacov, kým z jednodňového kurčaťa vyrastie nosnica schopná znášať nové holandské vajcia.

Hovorí sa, že v iba v Holandsku pre fipronil zabili jeden a pol milióna nosníc. Kým sa tento výpadok v produkcii nenahradí, môžu tlak na ceny pociťovať aj spotrebitelia v stovky kilometrov vzdialenom Slovensku.