27. 10. 2017 19:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

VšZP má dlhy, no jej manažéri dostali vysoké odmeny

O vysvetlenie požiada ministra zdravotníctva aj premiér.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v Košiciach.
Všeobecná zdravotná poisťovňa v Košiciach. Foto: TASR

Štátna VšZP sa topí v dlhoch no jej manažéri si dopriali tisícové odmeny. Opozícia hovorí o drzosti, premiér Robert Fico si pýta vysvetlenie od ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.

Poisťovňa tvrdí, že nerobila nič svojvoľne. Odmeňovala len podľa platnej zmluvy o výkone funkcie.

Vlani strata 112 miliónov eur, teraz podľa denníka Pravda si odmenu 25 tisíc rozdelili štyria vrcholoví manažéri Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Prémie však dostalo aj bývalé vedenie, ktoré poisťovňu dostali do rekordnej straty.

Opozíciu nešokuje suma ktorú manažéri dostali, ale drzosť že pri takej strate vôbec na odmeny myslia. „Bavíme sa od drzosti poisťovne urobiť takýto krok pretože ľudia ktorí dlh spôsobili nezaslúžia odmenu," povedala poslankyňa SaS Jana Cigániková.

O vysvetlenie odmeňovania manažérov stratovej poisťovne požiada ministra zdravotníctva aj premiér Robert Fico. Ak by sa mu odmeny nepozdávali môže šéf poisťovne očakávať od Fica v poradí už druhý telefonát. „Verte mi že ja nemám problém zdvihnúť telefón a zavolať keď bude treba," povedal.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a premiér Robert Fico.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a premiér Robert Fico. Foto: TASR
 

Poisťovňa ale odmeny bráni, vraj keby ich nevyplatila porušila by zmluvné podmienky. Obhajuje ich aj minister zdravotníctva. „Súčasný manažment je v ozdravnom pláne, plní ho. Snaží sa robiť maximum a nedostal nič viac, oproti tomu, čo je dané uznesením vlády," vyhlásil Tomáš Drucker.

Podľa Ústavu verejnej politiky Univerzity Komenského by sa však odmeny vo všeobecnej zdravotnej poisťovni nemali viazať len na hospodárske výsledky. To že manažment znížil stratu o niekoľko miliónov nemá byť podľa zmluvy dôvod na automatickú odmenu.

„Preto by som apelovala na to, aby aj spokojnosť pacientov bola jedným kritériom toho keď budeme hodnotiť či dávame alebo nedávame členom predstavenstva nejaké odmeny, " ozrejmila Emília Sičáková-Beblavá.

 

Komentáre ( 0)