12. 11. 2017 19:30 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Štát pripravuje ďalší bič na nekalé praktiky obchodníkov

Slovenské reťazce sa už teraz búria.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Štát pripravuje ďalší bič na nekalé praktiky obchodníkov. Tentoraz sa však proti novele o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch búria slovenské reťazce. Tvrdia, že ich zákon znevýhodňuje oproti konkurenčným zahraničným sieťam.

Ministerstvo ešte nový bič na reťazce ani nepredstavilo a už ho kritizujú. Zväz obchodu tvrdí, že zmeny v zákone ich nasmerovali ku kolapsu. Doplatia na to vraj nielen slovenské reťazce, ale aj naši potravinári.

Zákon má po novom dohliadať nielen na obchodníkov a potravinárov, ale aj obchodné združenia, či aliancie. Práve tie teraz využívajú výlučne slovenské regionálne obchodíky. Združenia ich zastupujú pri rokovaniach s väčšími potravinárskymi závodmi či nadnárodnými koncernmi. Zahraničné reťazce takéto aliancie nevyužívajú, lebo ich nepotrebujú .

Agrorezort pripravil sériu opatrení, ktorými chce chrániť hlavne lokálnych výrobcov potravín. Má to byť bič na veľké obchodné spoločnosti, ktoré si k ziskom pomáhajú nekalými praktikami na úkor malých podnikov. Štát plánuje zakázať aj takzvaný rastový bonus. Znamená to, že zľavy pre veľkoodberateľov už viac nebudú možné.

Čo nakoniec vyjde z dielne agrorezortu, ešte nie je uzavreté. Jasné nie je ani to, či novela skutočne nahráva zahraničným reťazcom na úkor domácich obchodníkov. Čaká sa, kým štát predstaví konkrétne paragrafové znenie novely o nekalých praktikách v obchode.