24. 11. 2017 17:05 | ŽILINA/TV Markíza

Železničiari predstavili vynovené vlaky. Od starých sa veľmi nelíšia

Navyše hrozí, že si ublížite.

Vlaky si železničiari opravujú vo vlastnej réžii.
Vlaky si železničiari opravujú vo vlastnej réžii. Foto: TV Markíza

Po našich železničných tratiach budú jazdiť vynovené vlaky. Železničná spoločnosť sa rozhodla opravovať vozne vo vlastnej réžii. Jeden z vylepšených vozňov predstavili v Žiline. Rozdiel medzi novými a starými vozňami je ale nepatrný. Navyše hrozí, že si ublížite.

Tridsaťjeden diaľkových vozňov si železničiari prerobia sami vo svojej opravovni vo Zvolene. Bude to stáť viac ako tri milióny eur.

„Tým, že to robíme vo vlastnej réžii šetríme približne 10 percent nákladov a tiež šetríme čas. Pretože túto modernizáciu spájame s potrebnými opravami, na ktoré by ten vozeň tak či tak išiel," uviedol generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

V reportáži Mariána Lechana vám ukážeme, ako vyzerá starý vozeň prvej triedy a ako vynovený. Rozdiel na prvý pohľad nenájdete. Šéf železničnej spoločnosti si to ale nemyslí. „Vyzerajú inak. Tie interiéry sú pomenené, vynovené, úplne iné čalúnenie je. A keď si pôjdete pozrieť, sú vymenené aj toalety. Tie vozne vyzerajú výrazne lepšie ako vyzerali pred tým," povedal riaditeľ.

 

Doteraz vozne opravovala vrútocká ŽOS, Železničné opravovne vo Zvolene to urobia o 10 percent lacnejšie. „Vykonáme modernizáciu interiéru a vykonáme výmenu centrálneho zdroja elektrickej energie," dodal riaditeľ.

Pri rekonštrukcii ale nemysleli na problém so zatvárajúcimi dverami. Keď vystupujete a stojíte vo dverách, pripučia vás. Fotobunka, ktorá je samozrejmosťou aj na toaletách, vo dverách skrátka nie je.

Šéf železničnej spoločnosti to odôvodňuje tým, že mali málo peňazí. "Nezrekonštruovali sme úplne všetko, čo je potrebné zrekonštruovať. Pri väčších opravách sa budeme zameriavať aj na bezpečnosť," uviedol riaditeľ. Oprava jedného vozňa stála sto tisíc eur.

Komentáre ( 0)