06. 12. 2017 19:03 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kažimír predstavíl rozpočet, ale poslanci tam akosi chýbali

Neprišla drvivá väčšina opozičných, koaličných a chýbali aj ministrovi spolustraníci zo Smeru. Mimo rokovacej sály ale padali tvrdé vyjadrenia.

Minister financií Peter Kažimír.
Minister financií Peter Kažimír. Foto: TASR

Slovensku má budúci rok chýbať skoro trištvrte miliardy eur. Minister financií s rozpočtom verejnej správy predstúpil pred poslancov. Deficit neklesá tak rýchlo, akoby chcel, no verí, že do troch rokov sa hospodárenie krajiny dostane zo straty aspoň na nulu. Opozícii sa zdá toto tempo pomalé a niektoré opatrenia vlády označuje doslova za škodlivé.

Zákon roka bol v parlamente, poslanci tam ale akosi chýbali. „Ešte som tajne dúfal, že dáte možnosť tým zástupom čakajúcich poslancov na chodbách, aby sa mohli rýchlo dostaviť do tejto sály. Lebo teraz to vidím asi na nejakú desatinu z celej národnej rady," vyhlásil pri jeho uvádzaní šéf štátnej kasy Peter Kažimír

Neprišla drvivá väčšina opozičných, koaličných a chýbali aj ministrovi spolustraníci zo Smeru. Mimo rokovacej sály ale padali tvrdé vyjadrenia.

„Peter Kažimír, minister financií Smeru, nedokáže ani len v dobrých časoch mať vyrovnaný rozpočet. A pýtame sa, čo bude, keď prídu časy horšie. Jedného dňa určite prídu, nikto nevie kedy a presne po akých udalostiach, ale prídu," tvrdí predseda najväčšej opozičnej strany SaS Richard Sulík.

Minister priznal, že v časoch rastu ekonomiky nerastú aj príjmy Slovenska želaným tempom. „Musím konštatovať, že sa nám nedarí tak, akoby sme si všetci priali. Napriek obmedzeniam, ktoré sú prítomné v každom jednom rozpočte, sa podarilo zostaviť rozpočet, ktorý rešpektuje požiadavku konsolidácie a zároveň reflektuje na programové vyhlásenie vlády vo viacerých oblastiach," zdôraznil.

Budú sa rušiť daňové licencie firiem, paušálne výdavky živnostníkov zostanú na veľkorysých 60 percentách, a zavádza sa napríklad štátna podpora súkromným kúpeľom. A na to všetko bolo treba zohnať extra peniaze.

„Chce vytiahnuť 100 miliónov eur z vreciek zamestnávateľov a zamestnancov, ktorí majú najnižšie príjmy," tvrdí nezávislý poslanec Miroslav Beblavý.

Opozičný poslanec kritizuje zrušenie odpočítateľnej položky na zdravotné poistenie, ktoré platia zamestnávatelia za svojich zamestnancov. „Takto vie hospodáriť každý, že dobre zožmýka tých, ktorí tvoria v krajine hodnoty," konštatoval Sulík.

Poslanec OĽaNO Eduard Hegger dodáva, že tento rozpočet odráža viac politické chúťky a politický marketing a nie potreby ľudí.

Minister je medzi dvoma mlynskými kameňmi. Jadro Európy nás tlačí do vyrovnaného rozpočtu. Politická realita to brzdí. Slovensko od roku 2013 hospodárilo vždy horšie, než mal minister naplánované. Dátum skonsolidovania verejných financií sa preto posúva.

„Verím, že o tri roky, keď sa tu stretneme, tak vám s radosťou oznámim, že sme sa dostali na nulu. Alebo ak chcete, že sme dosiahli vyrovnané hospodárenie," vysvetlil Kažimír. Tak, ako šesť krajín únie dosiahne už v tomto roku.

 

Komentáre ( 0)