08. 12. 2017 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vajec je v obchodoch opäť dostatok, ich cena by mala klesnúť

Hydinári ale pre fipronilovú kauzu odporúčajú vyberať vajcia slovenského pôvodu.

Vajec je už opäť v obchodoch dostatok.
Vajec je už opäť v obchodoch dostatok. Foto: TVNOVINY.sk

Vaječná kríza je zažehnaná. Obchodníci majú už opäť pulty zaplnené vajcami. Hydinári dokonca sľubujú, že ich cena pôjde dolu. Zároveň ale upozorňujú, aby sme si pre fipronilovú kauzu vyberali vajcia slovenského pôvodu.

Ešte pred mesiacom to vo viacerých obchodoch vyzeralo takto - poloprázdne regály alebo úplný výpadok tovaru. Obchodníci mali problém naplniť dopyt po vajciach. Dnes je už všetko inak. Vajec sú plné obchody.

„Vajcia sa nachádzajú na pultoch v dostatočnom množstve na všetkých pultoch obchodných reťazcov," uviedla únia hydinárov.

Podľa hydinárov je už trh s vajcami stabilizovaný a ich cena by do Vianoc stúpať nemala. Práve naopak, majú zlacnieť. Stále však za 10 vajec zaplatíte viac ako dve eurá. My sme našli aj také, ktoré stáli 2,90.

Za nedostatkom vajec v celej Európe bola fipronilová kauza a likvidácia miliónov kusov nosníc. Slovensko je však v produkcii vajec sebestačné. Dokonca ich vyprodukujeme viac, než stíhame minúť A tak naše vajcia putujú do zahraničia.

„Na domácom trhu dlhodobo dokážu výrobcovia uplatniť iba 70 - 75% domácej produkcie," povedali hydinári.

Obchodníci totiž pulty zapĺňajú aj vajcami z dovozu. Tie sú väčšinou nielen lacnejšie, ale podľa hydinárov aj menej kvalitné.

Hydinári opakujú, aby si spotrebitelia všímali odkiaľ sú vajcia, ktoré kupujú. Slovenský dodávateľ neznamená slovenský výrobca. Pôvod vajca rozlúštite jedine z kódu, ktorý je vyrazený priamo na škrupine.

„Slovenské vajcia sú bez akýchkoľvek škandálov, zakázaných látok, bezpečné, zdravé, kvalitné a pod neustálou kontrolou," vysvetlila únia.

„Vajec je už teraz dostatok a cena pred Vianocami určite stúpať nebude. Ja si dokonca myslím, že mierne sa zníži o nejakých 15%," dodala únia hydinárov.

 

Komentáre ( 0)