14. 12. 2017 14:35 | BERLÍN/TASR

Krach Niki zanechal v zahraničí tisíce ľudí

Nemecké aerolínie ponúkli pomoc.

Na archívnej snímke Airbus A320-214 rakúskych nízkonákladových aeroliniek Niki.
Na archívnej snímke Airbus A320-214 rakúskych nízkonákladových aeroliniek Niki. Foto: Haute-Christian Dittrich/dpa via AP

Nemecké letecké spoločnosti ponúkli pomoc pre cestujúcich rakúskych nízkonákladových aerolínií Niki, ktoré náhle oznámili ukončenie svojej činnosti. Rakúske aerolínie tak reagovali na odstúpenie nemeckej Lufthansy od ich prevzatia. Lufthansa svoj krok vysvetlila tým, že Európska komisia dala najavo, že s prevzatím Niki nebude súhlasiť.

Letecké spoločnosti vo štvrtok uviedli, že sú pripravené ponúknuť cestujúcim aerolínií Niki, ktorí zostali v zahraničí, voľné miesta na svojich letoch do Nemecka, Rakúska a Švajčiarska za výhodných podmienok. Týka sa to však len tých cestujúcich, ktorí si letenky kúpili priamo od Niki, nie prostredníctvom cestovnej kancelárie. O tých sa podľa Asociácie nemeckých leteckých spoločností majú postarať práve cestovné kancelárie. Tie už oznámili, že pracujú na alternatívnych plánoch.

Podľa Lucasa Flöthera, konkurzného správcu spoločnosti Air Berlin, pod ktorú Niki patrí, je v zahraničí okolo 40-tisíc ľudí. Z nich približne 15.000 si letenku zakúpilo priamo od spoločnosti, nie prostredníctvom cestovnej kancelárie. Letecká spoločnosť Condor patriaca pod cestovnú kanceláriu Thomas Cook, už informovala, že v prípade voľných miest ponúkne tieto zdarma na prepravu cestujúcich s letenkou zakúpenou priamo od Niki.

Ako Flöther dodal, krach Niki spôsobil, že takmer 800.000 leteniek je v súčasnosti prakticky bezcenných. Z nich okolo 410-tisíc bolo zakúpených prostredníctvom cestovných kancelárií a 350-tisíc si cestujúci zakúpili priamo od spoločnosti. Niki poskytovala lety najmä z Nemecka do dovolenkových destinácií pri Stredozemnom mori.

Pre nemecké a rakúske cestovné kancelárie je v súčasnosti prioritou dostať cestujúcich z dovolenkových destinácií domov. Zároveň musia zabezpečiť náhradné lety pre tých, ktorí si už zakúpili letenky na dovolenky v najbližších dňoch a týždňoch, najmä na dovolenky počas vianočných a novoročných sviatkov.

Pomoc pre cestujúcich už v stredu (13.12.) po tom, ako Niki oznámila, že požiadala súd v Berlíne o začatie konkurzného konania, oznámila rakúska vláda. Podľa ministerstva dopravy sa snaží najskôr zabezpečiť voľné miesta na palube lietadiel iných aerolínií. Ak to bude potrebné, zabezpečí aj charterové lety.

Komentáre ( 0)