21. 12. 2017 10:38 , článok bol aktualizovaný 21. 12. 2017 15:36 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Nový test spišských párkov zistil závažné pochybenia: Najhoršie dopadol výrobca z Bardejova

Výrobcovia musia zaplatiť finančnú pokutu a upraviť receptúru.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Nový test spišských párkov odhalil závažné pochybenia. Ministerstvo udelí viacerým výrobcom finančné pokuty a zároveň očakáva nápravu pochybenia. V jednom prípade boli zistenia natoľko vážne, že mäsokombinátu pozastavili platnosť chráneného označenia a nariadili výrobky stiahnuť z trhu. Potravinová správa testovala spišské párky deviatich zančiek.

Najhoršie v testoch dopadla spoločnosť Cimbaľák z Bardejova a ich spišské párky, kde kontrolóri zaznamenali najnižší podiel čistej svalovej bielkoviny a obsah košenilového farbiva E 120. Voči tejto spoločnosti tiež začali správne konanie.

"Je to historicky prvýkrát, kedy sme pristúpili k pozastaveniu platnosti chráneného označenia kontrolným orgánom," povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Firma s najhorším výsledkom reagovala takto: "Spoločnosť Cimbaľák s.r.o. bude rešpektovať rozhodnutie ŠVPS SR a po doručení nariadenia od príslušného orgánu pristúpi k stiahnutiu všetkých spišských párkov z trhu. Na základe laboratórnych vyšetrení , ktoré máme, po zohľadnení odchýlky neistoty merania sme spĺňali stanovený obsah čistých mäsových bielkovín. Farbivo košenila E 120 nebolo pridávané úmyselne a bežne sa používa v potravinárstve napr. aj pri výrobe cukroviniek, mliečnych výrobkov, nápojov."

Výrobky rozdelili do štyroch kategórií. Tie, ktoré spĺňajú receptúru, sú výrobky značky Baron z Púchova, vlastná značka spoločnosti Tesco od Púchovského mäsového priemyslu a vlastná značka spoločnosti Billa, ktorú vyrába firma Tauris.

2.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Malé pochybenia našli kontrolóri pri iektorých výrobkoch spoločnosti Mecom Lučenec, obsahoval stopové prvky sóje. Druhá bola spoločnosť Maroš z Trenčína, kde bol nižší podiel tuku ako predpisuje receptúra, čiže výrobca použil viac mäsa.

Mecom Lučenec malo v testoch aj dva výrobky, pri ktorých našli jedno závažnejšie pochybenie. Zistili v nich nižší podiel čistej svalovej bielkoviny a stopové zvyšky sóje. Závažnejšie pochybenie odhalili aj pri výrobku spoločnosti Berto, ktorý obsahoval farbivo E 120.

 

Komentáre ( 0)