26. 12. 2017 12:36 | NAI DILÍ/TASR

Už druhý ázijský štát predbehne Veľkú Britániu a Francúzsko a stane sa piatou najväčšou ekonomikou na svete

Experti tiež predpokladajú, že Británia v poradí svetových ekonomík najprv padne na siedme miesto za Francúzsko, ktoré však potom v roku 2020 opäť predbehne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Denis Tabler

India podľa odborníkov na budúci rok predbehne Veľkú Britániu a Francúzsko a stane sa piatou najväčšou svetovou ekonomikou.

Tvrdí to v utorok zverejnená štúdia britského ekonomického inštitútu CEBR (Centre for Economic and Business Research), ktorá vychádza z porovnania hrubého domáceho produktu (HDP) vyjadreného v dolároch.

Experti tiež predpokladajú, že Británia v poradí svetových ekonomík najprv padne na siedme miesto za Francúzsko, ktoré však potom v roku 2020 opäť predbehne. Negatívne vplyvy brexitu nebudú podľa inštitútu až také rozsiahle, ako sa očakávalo.

Na prvom mieste poradia svetových ekonomík vystrieda Čína Spojené štáty v roku 2032, tvrdí CEBR. To by bolo o 1 rok neskôr, než sa doteraz predpokladalo.

Vplyv obchodnej politiky prezidenta Donalda Trumpa bude totiž o niečo slabší, uviedli ekonómovia. Rusko je podľa inštitútu príliš závislé od energetického sektora a do roku 2032 padne v poradí na 17. miesto z aktuálne jedenásteho.

Komentáre ( 0)