26. 12. 2017 19:19 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čo s nechcenými darčekmi? Iné pravidlá majú kamenné obchody a iné predajne online

Mali by ste počítať aj s tým, že sa vám výmena nemusí podariť.

Predajne majú rôzne pravidlá.
Predajne majú rôzne pravidlá. Foto: TVNOVINY.sk

Nesprávna veľkosť, farba alebo dva rovnaké. Vianočné darčeky niekedy namiesto radosti môžu priniesť aj rozčarovanie a rozpaky. Ak sa však chystáte tovar vymeniť alebo vrátiť musíte počítať s tým, že sa Vám to nemusí podariť.

Veľa ľudí tento rok pri nákupoch stavilo na darčekové poukážky. Obdarovaní si tak môžu následne kúpiť tovar podľa vlastných predstáv. Stále sú však aj takí, čo radi prekvapia. No nie vždy to vyjde.

„Sedemnásť percent Slovákov sa v prieskume priznalo, že dostali nejaký nechcený darček. Čo je ale zaujímavé dve tretiny z nich si tento darček nechali aj napriek tomu, že ho nemohli nejako využívať," vysvetlil mediálny zástupca Home Credit Michal Račko.

Kroky tých zvyšných, ale zvyčajne vedú priamo do obchodu. Niektorí však môžu zostať prekvapení.

„Tu neexistuje právny nárok na výmenu tovaru bez udania dôvodu v kamenných predajniach. Keď nakupujete tovar, nesadne veľkosť, defakto nemáte nárok na výmenu tovaru. Ale samozrejme väčšina našich nájomníkov vymienia pretože sa snažia vyjsť v ústrety zákazníkom," uviedla hovorkyňa nákupného centra Eurovea Oľga Hammer.

Má to však pravidlá. Niektorí musia do obchodu utekať hneď po sviatkoch, iní majú čas aj do polovice januára. Každý ma vlastné lehoty dokedy je tovar možné vymeniť alebo vrátiť. Čo je ale naozaj dôležité - neodhoďte účet.

„Niekto nedovolí ani sňať cenovky, ceduľky, niekto to umožní. Samozrejme tam platí, že tá vec nesmie byť nosená, poškodená atď.," povedala Hammer.

Iné je, ak ste darčeky nakúpili cez internet. Tovar môžete bez udania dôvodu vrátiť do štrnástich dní.

„Sa predpokladá že tovar bude nepoužívaný, môžete ho odskúšať ale, nemali by ste robiť do neho zásahy ktoré spôsobia že bude nutné ten tovar uviesť do pôvodného stavu. A internetový obchod vám vráti kúpnu cenu ktorú ste za tovar zaplatili," Jozef Dvorský zo Slovenskej asociácie pre elektronický obchod.

A to do štrnástich dní od odstúpenia od zmluvy, ktoré musíte podať písomne a zaslať ho na trvalom nosiči internetovému obchodu. Musí to byť alebo papier alebo e-mail alebo usb kľúč alebo niečo, čo sa dá reprodukovať.

Zákon však aj pri nákupoch cez internet počíta s výnimkami. Sú to veci, ktoré by ste asi mali problém bezdôvodne vrátiť späť. Napríklad knihy, CD alebo nábytok na mieru.

 

Komentáre ( 0)