27. 12. 2017 13:53 | BRATISLAVA/ROCK

Gigant Apple má problém, spoločnosť údajne zámerne znížila rýchlosť telefónov

Spoločnosť tak vraj mala zákazníkov nabádala k nákupu nových prístrojov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: karn684/SHutterstock

Americký gigant má problém. Na spoločnosť Apple Inc. mieria žaloby, kvôli zámernému znižovaniu výkonu starších iPhonov. V pondelok (25. 12.) žalobu dostal izraelský súd a ostatné podali v Kalifornii, New Yorku a štáte Illinois, píše portál NOVINKY.cz Spoločnosť mala zámerne znižovať rýchlosť svojich telefónov.

Žaloby sú hromadné a chcú zastupovať milióny klientov spoločnosti, podľa žalujúcich strán ide o zámerný podvod.

Spoločnosť Apple sa ale bráni a tvrdí, že znižovanie výkonu si vyžiadal stav batérií, ktorých životnosť sa časom dramaticky skracuje a spoločnosť zámerným znížením výkonu chcela predĺžiť funkčnosť telefónov. Predmetom sporu sú prístroje iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE a iPhone 7.

Apple tvrdí, že baterky nedokážu po určitom čase telefónu dodávať pri plnom zaťažení procesoru potrebné množstvo energie. Preto gigant v operačnom systéme zaviedol úpravy, ktoré pri vysokej záťaži zariadenia znižujú energetické nároky a môžu spôsobiť spomalenie zariadenia.

Žaloba argumentuje tým, že firma mala používateľom ako riešenie ponúknuť výmenu batérií, no namiesto toho sa snažila defekt zamaskovať úpravou operačného systému. Spoločnosť tak údajne zákazníkov nabádala k nákupu nových prístrojov.

Apple teraz čaká právna bitka, no ani odborníci na spotrebné právo nie sú zajedno. Legislatíva údajne podobné konanie neupravuje.

Komentáre ( 0)