31. 12. 2017 07:00 | BRATISLAVA/TASR

Pozor na silvestrovské ohňostroje, môžu poškodiť zaparkované autá

Vodiči by mali volať mužov zákona keď je predpokladaná škoda vyššia ako 4 000 eur alebo ide o zjavné úmyselné poškodenie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: jck5055/shutterstock.com

Každoročne pri lúčení sa so starým rokom a vítaní nového pri ohňostrojoch, ktoré už nerozlučne patria k silvestrovským oslavám, svetlice a rakety poškodia zaparkované autá. 

"V prípade poškodenia vozidla či už ohňostrojom, alebo vandalizmom, ide o štandardnú poistnú udalosť, ktorú kryje havarijná poistka. Je však potrebné dodržať isté náležitosti a vo väčšine prípadov je potrebná aj spolupráca vodiča," radí technický riaditeľ Business Lease Slovakia Peter Kundlák.

Podľa neho v prvom rade je vždy najlepšie, ak majiteľ môže vozidlo ochrániť pred akýmkoľvek rizikom poškodenia. Teda zaparkovať ho počas osláv do garáže, prípadne na iné bezpečné miesto. Ak to nie je možné a k poistnej udalosti dôjde, napríklad k poškodeniu skla, karosérie, pneumatík a podobne, potrebné je nehodu zdokumentovať.

Nehodu je nutné písomne a fotograficky zdokumentovať bez ohľadu na to, či sa vám podarilo identifikovať vinníka, alebo nie.

Ak je škoda zjavne dôsledkom úmyselného konania cudzej osoby, ide o vandalizmus a je potrebné privolať políciu. V prípade dopravnej nehody alebo škody pri parkovaní je potrebné privolať políciu iba v prípade, ak výška škody zjavne prevyšuje 4 000 eur.

"Ak si však výškou škody nie ste istý, je lepšie ju privolať, a to bez ohľadu, či je vozidlo v osobnom vlastníctve, alebo ide o služobné vozidlo, prípadne o vozidlo, ktoré si vaša firma prenajíma na operatívny lízing. Vodičov inštruujeme k tomu, aby zavolali políciu vždy, keď je predpokladaná škoda vyššia ako 4 000 eur alebo ide o zjavné úmyselné poškodenie vozidla. Ak si vodič nie je istý výškou škody, odporúčame privolať políciu. Určite vždy vtedy, ak škodu spôsobil pri prevádzke vozidla niekto jemu," vysvetľuje Kundlák.

Poisťovne často v prípade nekompletnej dokumentácie k poistnej udalosti odmietnu poskytnúť poistné plnenie. Zdokumentovanie nehody je tiež nevyhnutné, ak škodu spôsobil sneh zo strechy budovy, ľad, cencúle a podobne a majiteľ vozidla chce, aby spoluúčasť platil vlastník budovy.

V takomto prípade je ešte vhodné zabezpečiť si svedkov, ktorí v prípade potreby dosvedčia, že vozidlo sa nachádzalo v momente škody pri predmetnej budove.

Komentáre ( 0)