12. 01. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Pôjdu ceny potravín v tomto roku hore? Odborníčka to povedala narovinu

Vlani najviac zdraželi maslo a vajíčka.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Davizro Photography/shutterstock.com

Nový rok je tu iba pár dní a už ste možno v peňaženke pocítili, že za niektoré potraviny platíte viac. Hosťom v Teleráne bola analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská, ktorá na základe štatistík z posledných troch rokov upozornila, čo by možno mohlo ísť tento rok hore resp. ktoré komodity budú mať stabilné ceny.

Prehľad potravín, za ktoré si priplácame najviac.
Prehľad potravín, za ktoré si priplácame najviac. Foto: Teleráno
 

"Na konci roka najviac zdraželi vajcia a maslo a ľudia na to veľmi reagujú. Dôvodom je, že sú to potraviny, ktoré kupujú denne alebo raz do týždňa. Pri nich bolo medziročné zdraženie o 50 až 60 percent," povedala ekonómka.

Výraznejšie si priplácame za bravčové mäso a výroby z neho, priemerne je to o 20 percent. O rovnaké percentuálne body išlo hore ovocie, hlavne jablká.

Prehľad základných potravín, za ktoré si priplácame najviac.
Prehľad základných potravín, za ktoré si priplácame najviac. Foto: Teleráno
 

Sádovská naznačila, že nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by mali potraviny výrazne ísť hore. "Je pravda, že efekt z minulého roka si prenesie dlhý čas aj tento rok. Ak nám napríklad maslo zdraželo v polovici roka 2017 na dnešnú úroveň a udržiava si ju, tak uplynie ešte nejaká doba, kým budeme hovoriť, že je o polovicu drahšie ako pred rokom. A platí to aj o vajíčkach, ak nepríde k nejakej korekcii smerom nadol," konštatovala.

A prečo práve potraviny najviac trápia Slovákov? Odpoveď nájdete vo videu z Telerána.

 

Komentáre ( 0)