20. 01. 2018 07:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ceny potravín pôjdu hore. Zisťovali sme, ktorých

Najviac cenami zakývala vajíčková kríza.

Potraviny - ilustračná snímka
Potraviny - ilustračná snímka Foto: shutterstock/Rudmer Zwerver

Drahšie mliečne výrobky, bravčové mäso aj ovocie. Ak nenatrafíte v obchode na akciu, počítajte s tým, že za nákup bežných potravín si priplatíme aj tento rok.

Obchodníci začali prepisovať cenovky na pultoch už vlani. Koncom roka sa ukázalo, že ceny potravín rástli na Slovensku dokonca najrýchlejšie v rámci všetkých krajín Európskej únie.

„Vývoj cien potravín u nás ovplyvňuje vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, môže to byť aj to, že ekonomike sa darí, máme relatívne nízku nezamestnanosť, platy rastú, a to podporuje kúpyschopnosť obyvateľstva," vysvetlila analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sádovská.

Azda nikdy v minulosti sa v Európe v súvislosti s rastom cien potravín nehovorilo toľko o kríze. Práve vajíčková kríza, ktorá rezonuje posledné mesiace, zakývala s cenami u nás najviac.

Prehľad, koľko sme platili za potraviny vlani a predvlaní.
Prehľad, koľko sme platili za potraviny vlani a predvlaní. Foto: TV Markíza
 

„Bolo to spôsobené kvôli fipronilovej kauze, ktorá zasiahla najmä Holandsko, ktoré je inak najväčším producentom vajec Európe, čo spôsobilo nedostatok vajíčok na trhu a tlak na ceny smerom hore," povedala analytička Počtovej banky Lucia Dovalová.

Výrazné zdražovanie sledujeme ešte stále aj pri masle, mlieku a celej škále mliečnych výrobkov. „Počas minulých rokov bol na trhu prebytok mlieka, čo spôsobilo, že mnohí farmári museli zatvoriť svoje mliečne farmy a stopnúť chov dojníc, a to spôsobilo, že ich je menej a ak je záujem o mlieko, tak rastú jeho ceny a ceny výrobkov z neho," konštatovala Sádovská.

Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina Foto: shutterstock
 

Silné jarné mrazy a potom extrémne horúčavy stoja zas na vyššími cenami ovocia. V našich obchodoch to vidíme pri cenovkách jabĺk. Drahšie sú aj pomaranče, mandarínky a banány. Tí, ktorí zas nevedia z jedálnička vypustiť mäso si priplácajú najviac za bravčovinu. O čosi viac poteší, že cenovky za pečivo a zemiaky sa až tak výrazne nehýbu.

A zdražovaniu potravín sa zrejme v najbližšom období nevyhneme. A budeme si musieť zvyknúť na to, že za nákupy v supermarketoch si znova priplatíme.

„Očakávame, že ceny potravín budú aj v najbližších mesiacoch rásť, kým nedôjde k istej korekcii cien masla, mliečnych výrobkov, a vajec. K istej stabilizácii by mohlo dôjsť v letných mesiacoch v súvislosti s novou úrodou, závisí či nás potrápia extrémne suchá, povodne či výskyt škodcov," dodala Dovalová.

 

Komentáre ( 0)