20. 01. 2018 19:37 | BRATISLAVA/TV Markíza

Očakávali milióny, no prišlo sklamanie. Z veľkých plánov Bratislavy je iba túžba

Za vyzbierané peniaze chceli budovať nové cesty, parky a chodníky.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Očakávali milióny, namiesto toho majú iba pár tisíc eur. Bratislava mala veľké plány s poplatkom za rozvoj, ktorý developeri niekoľko mesiacov platia mestu za nové stavebné projekty.

Za vyzbierané peniaze chceli budovať nové cesty, parky a chodníky. Primátor a niektorí starostovia mestských častí ale zostali z výberu peňazí nemilo prekvapení.

Pravidlá sú už približne rok jasné. Developeri musia za každý meter zastavanej plochy platiť 35 eur. Hlavné mesto zažíva stavebný boom. Bratislava aj preto očakávala, že za prvých 12 mesiacov jej príde na účet približne 15 miliónov eur.

Do mestskej pokladnice namiesto miliónov eur prišlo iba zopár drobných. Namiesto pätnástich miliónov to je až šesťdesiatnásobne nižšia suma, iba štvrť milióna eur.

O niečo lepšie sú na tom niektoré mestské časti. Tie si totiž nechávajú až dve tretiny z poplatku od developerov. Najviac prišlo na účet Ružinovu, Petržalka a bratislavské Nové mesto získali necelých stotisíc eur.

O desaťtisíc si prilepšili aj Vajnory, starosta dá peniaze do školstva. Peniaze z poplatku za rozvoj totiž musia ísť hlavne na zlepšovanie infraštruktúry, do služieb a školstva.

Podľa odborníka je dôvodov - prečo prišlo na účty samospráv tak málo peňazí viacero. Okrem prehnaných očakávaní si niektorí developeri uplatnili výnimky. Poplatok tak nemusia platiť.

Problém je aj to, že každý si zákon vysvetľuje inak. Suchánek tvrdí, že developeri často odvádzajú nižšiu sumu, pretože nie je jasné čo všetko sa chápe pod podlahovou plochou, za ktorú musia platiť.

Viac v reportáži Lukáša Zuzelku:

 

Komentáre ( 0)