23. 01. 2018 06:00 | JASLOVSKÉ BOHUNICE/TV Markíza

V Jaslovských Bohuniciach sa do druhej veže zahryzli stroje

Veže vysoké 120 metrov v jadrovej elektrárni miznú pred očami.

Búrajú veže v Jaslovských Bohuniciach.
Búrajú veže v Jaslovských Bohuniciach. Foto: časozberná kamera

Búracie práce v atómovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach pokračujú, popoludní sa stroj zahryzol už do druhej chladiacej veže odstavenej elektrárne V 1. Jednu zo štyroch veží už takmer zbúrali.

Povel na búranie druhej stodvadsať metrovej veže dostal robotník v špeciálnom stroji presne o 13.00 h. Pred tým ako začali búrať nefunkčnú chladiacu vežu, museli najprv odmontovať všetky vnútorne časti. Miriam Žiaková z JAVYSu nám povedala, že pracuje na tom asi sto členný tím odborníkov.

Ak to počasie dovolí demolačné práce na druhej železobetónovej by mali byť hotové do konca apríla. Prvú vežu začali búrať druhého októbra. Má už iba tridsať metrov, a to, čo ostalo odstránia zo zeme.

TIP: Osem veží v Jaslovských Bohuniciach uvidíte tento víkend naposledy

"Počas búrania sme nemali žiadne problémy, vypadlo akurát päť dní z prác, pretože boli poveternostné podmienky, ktoré nespĺňali kritériá, ktoré sú stanovené. To znamená, buď bola hmla alebo nám veľmi snežilo a dohľadnosť bola nižšia ako prepísaných 30 metrov," ozrejmila Žiaková.

Odpad použijú, železo dajú do šrotu

Stavebný odpad z chladiacich veží z čias komunizmu nie je rádioaktívny a z pohľadu ochrany životného prostredia nie je nebezpečný.

„Všetok materiál, ktorý bol doteraz zbúraný, to je viac ako 3 500 metrov kubických, zostáva v našom areáli bude sa drviť, je to železobetón z toho vyseparujeme železnú časť a betón zvyšný rozdrvíme a použijeme na zásyp jám a železo dáme do zberu," potvrdila.

Ľudia sa pred vežami, na ktoré sa pozerali štyridsať rokov, chceli ešte poslednýkrát vyfotiť. Nevedeli však pochopiť, že v areáli to nie je možné.

Zmiznutie štyroch veží bude stáť deväť miliónov eur. Zrovnané so zemou zemou by mali byť do konca tohto roka.

 

Komentáre ( 0)