02. 02. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Francúzi chcú zakázať výrazné akcie na potraviny: Inšpiruje sa aj Slovensko?

Mienia tak zabrániť plytvaniu s potravinami a zároveň pomôcť spravodlivo odmeniť farmárov a potravinárov za ich prácu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Francúzska vláda predstavila plán, ktorý dáva zbohom superlacným potravinám. Akcie, dve za cenu jedného, plánujú zrušiť zo zákona.

Kým slovenskí pekári žiadajú reguláciu výkupných cien, vo Francúzsku plánujú meniť ceny v regáloch. Populárne zľavy a akcie v tamojších supermarketoch by tak už viac nespôsobili podobné nákupné šialenstvo ako napríklad 70-percetná zľava na Nutellu.

Francúzi tak chcú zabrániť plytvaniu s potravinami a zároveň pomôcť spravodlivo odmeniť farmárov a potravinárov za ich prácu. Zľavy nad 34 percent a akcie, dve za cenu jedného, by tak mali definitívne zmiznúť z tamojších obchodov.

Naši obchodníci tvrdia, že zľavy a akcie na úrok farmárov a potravinárov už teraz zakazuje zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch.

„Zákon však nebol novelizovaný už 4 roky a aj agrorezort priznáva, že obchodníci sú kreatívni a za ten čas si mohli nájsť spôsoby, ako dosiahnuť svoje. Pekári hovoria o rôznych zmluvných poplatkoch, ktoré pre nich znamenajú náklady naviac," povedal Martin Katriak zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu.

Podľa analytika však cenová regulácia nič nerieši. A ani francúzsky model o zrušení akcií na potraviny by na Slovensku vraj nefungoval.

Viac nájdete v reportáži Mareka Gudiaka.

 


Komentáre ( 0)