05. 02. 2018 13:13 , článok bol aktualizovaný 05. 02. 2018 13:24 | BRATISLAVA/TASR

Slovenská ekonomika rastie: Aj vďaka tomu, že viacej míňame

Vyplýva to z najnovšej makroekonomickej prognózy.

Ekonomický rast - ilustračná foto
Ekonomický rast - ilustračná foto Foto: Shutterstock.com

Slovenská ekonomika zrýchli v tomto roku tempo rastu na úroveň 4,2 %. A to najmä vďaka rastúcej spotrebe domácností, exportu ale aj súkromným investíciám.

Vyplýva to z najnovšej makroekonomickej prognózy, ktorú v pondelok zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií.

Rast ekonomiky bude postavený na dvoch pilieroch. K pokračujúcemu vývoju spotreby domácností pribudne export, ťažiaci z pozitívnych vyhliadok rastu v Európe a z nábehu novej výroby vo Volkswagene.

Investície podľa IFP oproti predchádzajúcemu roku zrýchlia, k čomu dopomôže aj investícia automobilky Jaguar Land Rover a rozbeh výstavby bratislavského obchvatu. Verejné výdavky sa budú dvíhať iba pozvoľne, čo bude tlmiť postupné prehrievanie ekonomiky.
V roku 2019 by mala ekonomika podľa prognózy ešte mierne zrýchliť vďaka nábehu novej produkcie v automobilovom sektore.

Budúci rok dosiahne výkon ekonomiky podľa IFP 4,5 %. Dôvodom bude dynamickejší export, ťažiaci z pozitívneho vývoja v zahraničí a aj nábehu výroby v automobilovom závode Jaguar Land Rover. Domáca spotreba si udrží stabilné tempo nad 3 %. Investície mierne spomalia z dôvodu dokončenia väčších automobilových investícií.

Trh práce bude podľa rezortu financií v tomto roku pokračovať vo výraznom raste, keď sa zamestnanosť zvýši o 1,7 %. V ekonomike tak pribudne takmer 40.000 nových pracovných miest, z čoho viac ako polovica v sektore trhových služieb.

Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí má podľa prognózy klesať a zároveň na slovenskom trhu práce pribudnú zahraniční pracovníci. Miera nezamestnanosti v tomto roku podľa prognózy poklesne na úroveň 7,3 %.

Priemerná nominálna mzda v hospodárstve v tomto roku podľa prognózy porastie najrýchlejším tempom od začiatku krízy a presiahne 1000 eur. V nasledujúcom roku rast nominálnych miezd zrýchli na 5,4 %.

Komentáre ( 0)