28. 02. 2018 19:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štát mení stavebný zákon. To, na čo sme boli roky zvyknutí, razom prestane platiť

Obce a mestá sa búria, nie všetky novinky sa im pozdávajú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Koniec čiernym stavbám, kvalitnejšie a bezpečnejšie budovy a namiesto stavebných úradov profesionálni komisári. To, na čo sme boli roky zvyknutí, razom prestane platiť. Štát mení starý stavebný zákon za dva celkom nové zákony. Jeden sa bude venovať územnému plánovaniu a druhý výstavbe.

V návrhu je hneď niekoľko noviniek. Jednou z nich je takzvaný - stavebný zámer. Zo súčasného dvojkolového konania sa tak razom stane jednokolové. Stavebník, by tak už neriešil územné a stavebné konanie oddelene, ale celé to vybaví naraz.

Ďalšou novinkou je, že už nikdy nebudeme chodiť na stavebný úrad. Pointa je v tom, že úrad nahradia takzvaní stavební komisári. Tí budú niečo ako súdni znalci - vyškolení, kvalifikovaní a poverení konať v mene štátu. Obce a mestá sa však búria.

Čo sa týka návrhu zákona o výstavbe, v ňom ministerstvo dopravy navrhuje nový inštitút - stavebný zámer. Ten by mal byť dokumentom, v rámci ktorého by mala byť stavba posúdená z hľadiska technického, stavebno-technického, z hľadiska umiestnenia a aj z hľadiska súladu s územno-plánovacou dokumentáciou. Po posúdení stavebného zámeru by malo byť vydané jedno rozhodnutie. Tým chce štát zamedziť súčasnému dvojkolovému konaniu.

Zároveň chce ministerstvo v návrhu zákona preniesť výkon štátnej stavebnej správy z obcí na štát a na takzvaných stavebných komisárov. Tí by boli oprávnení konať v mene štátu. Práve túto zmenu ale kritizujú mestá a obce na Slovensku. Ministerstvo však reagovalo, že neberie týmto krokom kompetencie obciam, keďže ide o pôsobnosť štátu, ktorá bola obciam zverená.

V rámci návrhu zákona o územnom plánovaní chce napríklad ministerstvo zaviesť do praxe povinnosť pre všetky obce mať územný plán.

Zároveň by sa mali zjednodušiť procesy pri územnom plánovaní a tiež profesionalizovať orgány územného plánovania. A to tým, že budú jasne stanovené kvalifikačné predpoklady aj školenia v rámci územného plánovania.

Štát chce zvýšiť kvalitu výkonu štátnej stavebnej správy. Zároveň štátny tajomník zdôraznil, že ide o pracovný návrh stavebných predpisov, o ktorých možno stále diskutovať. "Sme otvorení akýmkoľvek odborným pripomienkam," uviedol Peter Ďurček, štátny tajomník ministerstva dopravy. Finálny návrh znenia týchto predpisov by chcelo mať ministerstvo dopravy hotové do 30. júna tohto roku.

"V prvom rade by sme chceli, aby to bol výsledok dohody, čo najširšej dohody na odbornom trhu a vtedy by sme mohli spustiť legislatívny proces," avizoval Ďurček.

Ten začína vnútrorezortným pripomienkovým konaním, nasleduje ho medzirezortné pripomienkové konanie. Do vlády a parlamentu by sa predpisy podľa neho mohli dostať v dobrom prípade na jar budúceho roku. Účinnosť nových predpisov odhaduje Ďurček, keby sa "pošťastilo", od 1. januára 2020.

 


Komentáre ( 0)