05. 03. 2018 11:04 | VEĽKÝ KRTÍŚ/TASR

Nemecký investor vo Veľkom Krtíši zamestná 800 ľudí

Nový závod bude zameraný na výrobu hliníkových dverových líšt a strešných nosičov pre automobily

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: dotshock/shutterstock.com

Výrobca automobilových komponentov SAM automotive z Nemecka plánuje vybudovať vo Veľkom Krtíši nový závod. Postupne by mal v ňom zamestnať viac než 800 ľudí. Informovala Anna Weissová z banskobystrickej spoločnosti Wesconi, ktorá investíciu pre nemeckú spoločnosť konzultačne aj projekčne zastrešovala.

SAM automotive production patrí do skupiny SAM automotive group, ktorú tvoria štyri výrobné spoločnosti (tri v Nemecku a jedna v Mexiku). Spoločnosť je svetovým dodávateľom exteriérových hliníkových komponentov pre popredných výrobcov automobilov. 

„Našim cieľom je založenie novej výrobnej spoločnosti SAM automotive Slovakia pre zvýšenie výrobných kapacít, konkurencieschopnosti a dostupnosti k obchodným partnerom," uviedol k investícii Dirk Fischer, zo skupiny SAM Automotive. 

Nový závod bude zameraný na výrobu hliníkových dverových líšt a strešných nosičov pre automobily.

Medzi odberateľov slovenského závodu budú patriť predovšetkým spoločnosti VW Slovakia, Audi a Mercedes Benz Maďarsko.

„SAM automotive pri svojom rozhodovaní zvažovala viacero lokalít a nakoniec sa rozhodla pre Slovensko. Jedným z rozhodujúcich faktorov bolo aj veľmi dobré postavenie Slovenska v automobilovom priemysle," vysvetlil konateľ Wesconi Werner Schmitz. 

Výrobné priestory sú už pripravené

Celkovo však projekt predpokladá výrobné priestory v rozlohe približne 30.000 štvorcových metrov, čo si bude vyžadovať ďalšiu výstavbu.

„V prvej fáze - v priebehu 2. štvrťroku 2018, budú postupne inštalované nové stroje a technológie. Následne sa začne s jednoduchšou montážou komponentov," hovorí viceprezident skupiny v oblasti Industrial Engineering zo SAM automotive Stefan Schulze.

Predpoklad dosiahnutia plnej kapacity výroby by mal byť začiatkom roku 2023. 

Investícia Slovensku prinesie približne 800 nových pracovných miest, pričom v tomto roku je plánované zamestnať okolo 150 ľudí.

"Obsadzované budú pozície vo výrobe, ale aj v administratíve. Najskôr by mali prebehnúť výberové procesy na kľúčové pozície v podniku a najväčší nábor zamestnancov sa predpokladá od mája tohto roka," informuje manažérka projektu Marianna Simonidesová z Wesconi.

Komentáre ( 0)