06. 03. 2018 11:22 | BRATISLAVA/TASR

V Žilinskom kraji budú jazdiť nové elektrické vlaky

Na regionálnych tratiach sa do dvoch rokov objaví celkovo 25 takýchto súprav.

Vizuál interiéru novej elektrickej jednotky ZSSK.
Vizuál interiéru novej elektrickej jednotky ZSSK. Foto: ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko podpísala zmluvu so Škoda Transportation, a.s., a ŽOS Trnava na dodávku 25 elektrických jednotiek v hodnote 160 miliónov eur.

Projekt bude financovaný z fondov Európskej únie prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020, z prostriedkov nenávratného finančného príspevku zo zdrojov Kohézneho fondu, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov.

Nové elektrické jednotky nasadia do regionálnej dopravy na elektrifikovaných tratiach pre rýchlosť 160 km/h. Dodajú ich do 24 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy v dvoch verziách - kratšej, s dĺžkou 80 metrov a s kapacitou 247 sediacich cestujúcich (13 kusov), a dlhšej, 106-metrovej, s kapacitou 343 sediacich cestujúcich (12 kusov).

"Každý vozeň súpravy bude mať klasické usporiadanie dvoch podvozkov a každá elektrická jednotka bude mať tri hnacie podvozky. Vďaka tomu budú mať súpravy vynikajúce jazdné vlastnosti na všetkých elektrifikovaných tratiach Slovenska a umožnia spoľahlivé dodržiavanie cestovného poriadku aj v náročných zimných podmienkach," informoval riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Vizuál exteriéru novej elektrickej jednotky ZSSK.
Vizuál exteriéru novej elektrickej jednotky ZSSK. Foto: ZSSK
 

"Moderné elektrické jednotky sú pre regionálnu dopravu v okolí Žiliny a našich cestujúcich skutočne kľúčové. Sme presvedčení, že jednotky budú kvalitné a budú spoľahlivo fungovať. S cieľom dodržania potrebnej kvality tohto vozňového parku sme v rámci vyhláseného tendra nastavili náročné zmluvné kritériá kontroly kvality a prevádzkyschopnosti vozidiel. Navyše, s podobnými jednotkami máme už dnes pozitívnu skúsenosť, takže aj v budúcnosti predpokladáme hladký priebeh dodania, ako aj udržania ich kvality," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Podľa obchodného riaditeľa Škoda Transportation, a.s., Jaromíra Jelínka uspeli predovšetkým kvalitou a technickým riešením už osvedčeného a obľúbeného moderného vozidla, ktoré jazdí v Českej republike pod názvom RegioPanter. Škodovka vyrobí, vyskúša a zhomologuje prvé dve súpravy vrátane všetkých najnovších zmien podľa priania ZSSK.

Pre ďalšie objednané vozidlá následne vyrobí hrubé stavby skríň, podvozky a trakčné sety, ktoré pristaví do montáže vozidiel na Slovensko.

"Som rád, že vozidlá budeme montovať na Slovensku v spolupráci so ŽOS Trnava, kde majú mnohoročné skúsenosti s týmto typom prác. Verím, že sa naša spolupráca osvedčí a spoločne dodáme ZSSK moderné a vysoko kvalitné vozidlá pre regionálnu dopravu," dodal Jelínek.

"Cestujúci určite ocenia najmä pohodlné sedenie, elektrické zásuvky, klimatizáciu, štýlové LED osvetlenie interiéru a vybavenie vozidla priestorným moderným WC. Súpravy ponúknu aj informačný a komunikačný systém, monitorovanie bezpečnostnými kamerami a wi-fi pripojenie na internet. V každej jednotke bude aspoň jedno oddelenie pre imobilných cestujúcich aj so špeciálne prispôsobeným WC, ako aj priestor na prepravu detských kočíkov a bicyklov," doplnil riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK.

Komentáre ( 0)