18. 03. 2018 07:00 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Štát poskytne príspevok na zateplenie rodinných domov, oproti minulosti bude štedrejší

Ak máte rodinný dom starší ako desať rokov, od štátu si môžete požiadať o dotáciu na jeho zateplenie.

Od apríla bude štát znova prispievať na zatepľovanie.
Od apríla bude štát znova prispievať na zatepľovanie. Foto: TV Markíza

Na vykurovaní rodinného domu môžete ušetriť. Od apríla bude štát znova prispievať na zatepľovanie. A nevzdáva sa ani napriek tomu, že o predošlé kolá veľký záujem nebol.

Ak máte rodinný dom starší ako desať rokov, od štátu si môžete požiadať o dotáciu na jeho zateplenie. Oproti minulosti je o čosi štedrejšia.

„Príspevok možno poskytnúť do výšky 40 percent oprávnených nákladov, maximálne do výšky 8800 eur a môže tu byť zahrnutá už aj výmena zdroja tepla, napríklad kotol alebo tepelné čerpadlo," uviedla hovorkyňa rezortu dopravy Zuzana Viciaňová.

Podľa analytika Jozefa Badidu ide o atraktívnu ponuku. „Majitelia bytových domov majú možnosť získať v podstate iba zvýhodnené úročenie s nulovým úrokom a pre majiteľov rodinných domov sa poskytuje priamo finančný príspevok," povedal.

Zdá sa ale, že ani to ľudí nepresvedčilo. Od roku 2016, kedy štát odštartoval prvé kolo, poskytol iba 56 príspevkov. A z vyčlenených 30 miliónov eur na projekt vyčerpal zhruba milión. Ľudí odrádza zbytočná byrokracia aj to, že si nemôžu dom zatepliť svojpomocne, ale práce musí robiť firma s licenciou, čo im často výslednú sumu poriadne navyšuje.

To však nie je jediné obmedzenie. Podpora sa týka rodinných domov, s rozlohou do 150 metrov štvorcových pri jednopodlažných domoch a pri viacpodlažných domoch do 300 metrov štvorcových.

Štát sa ale nevzdáva a predlžuje obdobie, dokedy môžete o príspevok žiadať. Tento rok od apríla až do konca októbra.

 

Komentáre ( 0)