29. 03. 2018 13:24 | BRATISLAVA/zg

Pozor na veľkonočné figúrky! Aj keď sa tak tvária, nemusia byť z čokolády

Obaly figúrok z poctivej čokolády uvádzajú množstvo kakaovej sušiny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva SR

Nie všetky figúrky, ktoré sa tvária ako čokoládové, čokoládu skutočne obsahujú. Potravinoví inšpektori apelujú na ľudí, aby si veľkonočných nákupoch pozorne pozreli etikety.

„Sme tým, čo jeme. Nie je preto jedno, aké potraviny konzumujeme. Rada by som vyzvala spotrebiteľov, aby sa zaujímali o to, čo potraviny obsahujú, kde boli vyrobené a či sú čerstvé. Väčšina z týchto informácií sa nachádza na obale, a ak nie, nebojte sa vypýtať si v obchode napríklad katalógové listy, prípadne si pozrieť informácie na internete," odporúča vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. 

V názve figúrok skloňujú výrobcovia namiesto čokolády výrazy ako „poleva s kakaovo-mliečnou príchuťou", „kakaová pochúťka", „mliečna pochúťka" či „kakaová figúrka".

Potravinoví inšpektori sa pred veľkonočnými sviatkami zamerali na obľúbené čokoládové figúrky.  Podľa šéfa potravinovej správy, Jozefa Bíreša spotrebitelia si často zamieňajú rôzne kakaové cukrovinky s čokoládou, najmä pri sezónnych výrobkoch, ako sú vianočné a veľkonočné figúrky.

"Hoci sa takéto výrobky môžu podobať na čokoládové, majú rozdielne zloženie, ktoré nezodpovedá požiadavkám na zloženie čokolády a preto sa nemôžu nazývať "čokoláda" a musia byť pomenované inak," pripomína.

Zásadné rozdiely sú aj v zložení

Najdrahšia a základná surovina na výrobu čokolády, ktorou je kakaové maslo, v nečokoládových figúrkach väčšinou chýba. Namiesto nej sa na popredných miestach v zložení objavuje palmový tuk, bambucké maslo či iné druhy rastlinných tukov. 

Obal - mliečna figúrka.
Obal - mliečna figúrka. Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva SR
 

Platí, že zložky na obale sú usporiadané v klesajúcom poradí, to znamená, že na prvom mieste je vždy uvedená zložka, ktorej vo výrobku najviac a na poslednom mieste zložka, ktorá má vo výrobku najmenšie zastúpenie.

Spomínané rastlinné tuky však môžu figurovať aj na obaloch čokolád. Na popredných miestach v zložení sa ale neobjavujú, pretože výrobcovia ich môžu používať v menších množstvách.

„Obsah takýchto tukov nesmie prekročiť päť percent hmotnosti výrobku, pričom je presne stanovené, ktorými rastlinnými tukmi možno kakaové maslo nahradiť," zdôrazňuje Bíreš.

Etiketa čokolády navyše musí upozorňovať, že „okrem kakaového masla obsahuje aj iné rastlinné tuky".

Obal - figúrka z polevy.
Obal - figúrka z polevy. Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva SR
 

Obaly figúrok z poctivej čokolády sú povinné informovať o množstve kakaovej sušiny. Kým v mliečnej čokoláde musí tvoriť minimálne 25 percent hmotnosti výrobku, horká čokoláda nesmie obsahovať menej ako 35 percent kakaovej sušiny.

„Tento údaj nie je potrebné uvádzať na obale bielych, plnených a jednosústových čokolád (bonbónov)," dodal riaditeľ potravinovej správy.

Komentáre ( 0)