05. 04. 2018 10:00 | BRATISLAVA/PR ČLÁNOK

Slováci podľahli svetovému trendu, domácnosť myslí za nich

Inteligentné domácnosti majú už stovky Slovákov, za vyspelou Európou však výrazne zaostávame.

Inteligentné domy, ktoré rozmýšľajú za svojich obyvateľov, už nie sú sci-fi ani pre Slovákov.
Inteligentné domy, ktoré rozmýšľajú za svojich obyvateľov, už nie sú sci-fi ani pre Slovákov. Foto: Coneco

Inteligentné domy, ktoré rozmýšľajú za svojich obyvateľov, už nie sú sci-fi ani pre Slovákov. Podľa aktuálnych údajov je plne autonómnych 3,6 % našich domácností. Odhaduje sa, že v roku 2022 to bude okolo 14 %. V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami výrazne zaostávame. V Nemecku je z celkového počtu domácností až 15 % smart a očakáva sa, že do piatich rokov sa toto číslo zdvojnásobí.

Čo je skutočne inteligentná domácnosť?

Smart domácnosti môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. "Prvou kategóriou sú takzvané IoT gadgets. Tieto jednoúčelové zariadenia vám v domácnosti umožnia na diaľku ovládať jedno svetlo alebo jednu zásuvku. Druhou kategóriou sú komplexné a autonómne smart home riešenia," uviedol Martin Budaj, expert na smart domácnosti a šéf jedného z najhodnotnejších slovenských start-upov Domotron. Ako ďalej vysvetlil, IoT gadgety naviac potrebujú k ovládaniu internet. Naopak, autonómny systém je možné ovládať aj bez internetu.

Stačí len pohnúť prstom. Alebo otvoriť ústa

Komplexné smart home riešenie okrem osvetlenia alebo zásuviek dokáže ovládať aj kúrenie, tienenie, rekuperáciu, klimatizáciu, zavlažovanie, zabezpečovací systém, saunu či audio systém. Všetky technológie sú zintegrované v jednej aplikácii, vďaka čomu je ich ovládanie oveľa jednoduchšie. V skutočne chytrej domácnosti až 80 % úkonov s technológiami robí smart home sám, podľa vašich želaní a nastavení.

Jednou z posledných vychytávok, ktoré smart domácnosti prinášajú, je hlasové ovládanie. Vďaka hlasovým službám, akými sú napríklad Alexa od Amazonu alebo Google Home, už dokážete ovládať svoj domov hlasovými povelmi.

Rozumné šetrenie

Najväčšou výhodou inteligentných domácností je ale fakt, že dokáže prinútiť všetky technológie spolupracovať. Kúrenie napríklad spolupracuje s roletami. Keď svetelný senzor zistí, že do niektorej miestnosti svieti slnko, vytiahne rolety a stlmí kúrenie, aby slnko vyhrialo miestnosť. Spolupráca technológií a ich rozumné nastavenie, ktoré zvládne aj laik, dokáže len na kúrení ušetriť až 30 % výdavkov.

Viac na stavebnom veľtrhu CONECO

Celý systém inteligentných domácností, ale aj ďalšie vychytávky pre ideálne bývanie, predstavia stovky vystavovateľov na tohtoročnom stavebnom veľtrhu CONECO-RACIOENERGIA. Od 11. do 14. apríla v bratislavskej Inchebe odprezentujú aktuálne trendy z oblasti stavebníctva, architektúry a dizajnu. Veľtrhy pokrývajú skutočne široké spektrum riešení, produktov či nápadov, ktoré dodajú vašej stavbe všetko od základov až po posledné detaily. Vyberať si môžete z fasád, okien, dverí, striech, podláh, klimatizácií, elektroinštalácií, kotlov, krbov, sáun, víriviek, svietidiel či nábytku. Prestížne podujatie s viac ako 50-ročnou históriou doplní veľtrh energetickej efektívnosti Racioenergia a výstavy Drevodomy, Pasívne domy a Voda. Bližšie informácie a podrobný program nájdete na www.incheba.sk.

Komentáre ( 0)