11. 04. 2018 19:22 | ZEMIANSKE ŠIROKÉ/TV Markíza

Farmári z východu nás upozornili na ďalší problém

Znemožňuje im obrábať polia.

Farmári zo Zemianskeho Širokého.
Farmári zo Zemianskeho Širokého. Foto: TV Markíza

Farmári z východného Slovenska nás upozornili na ďalší problém, ktorý im znemožňuje obrábať ich polia. Zákony podľa nich znevýhodňujú malých farmárov. Aj keď nejakú pôdu vlastnia, pracovať na nej nemôžu. Majú ju totiž iba na papieri.

Pán Ondočík sa k svojim pozemkom nevie dostať viac ako dva roky. Na tomto poli vlastní takmer šesť hektárov.

Problémom je, že jeho pôda nie je na jednom mieste, ale rozkúskovaná po celom hone. Obrába ho veľká poľnohospodárska firma. Malý farmár svoju časť prenajať nechce.

Firme navrhol, že jej nechá svoju pôdu, ktorú vlastní na rôznych miestach, ak mu vymerajú ucelenú plochu, na inom mieste. "Nedalo sa s nimi dohodnúť, ani ústne, ani písomne," povedal nám farmár.

Požadovanú plochu si nechal vymerať na kraji poľa sám a firme svoj zámer aj oznámil. Pán Ondočík si na poli dokonca založil aj úrodu. Dlho sa z nej ale netešil. "Zasiali sme jačmeň, keď poschádzal asi na 10 cm, tak to postriekali a o pár dní zaorali," spomína.

Odvtedy si dali s farmárčením na tomto pozemku pokoj. Chyba je podľa nich v zlých zákonoch, ktoré na malých farmárov nemyslia. "Štát robí všetko preto, aby nevznikali malí roľníci," vyhlásil.

Na ministerstve pôdohospodárstva tvrdia, že vysporiadať rozdrobené pozemky je veľmi ťažké. Máme ich vraj najviac z celej Európskej únie. "Snažíme sa robiť kroky, ktoré budú viesť k sprehľadneniu vzťahov, aby sa aj malí a mladí farmári dostali k poľnohospodárskej pôde," vysvetlil nám rezort pôdohospodárstva.

Malí farmári vraj musia vydržať. A zrejme aj proti svojej vôli sa zmieriť s tým, že z ich pôdy má úžitok niekto iný. "Využívajú našu pôdu bez nášho súhlasu. Prečo nám nedajú v tej výmere náhradnú pôdu niekde inde?," pýta sa.

 

Komentáre ( 0)