16. 04. 2018 12:15 | BRATISLAVA/Teleráno

Rodičovský príspevok sa má zvýšiť o niekoľko desiatok eur

Vyplácať by ho mohli od januára.

Matka s dieťaťom - ilustračná snímka
Matka s dieťaťom - ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Skončila vám materská dovolenka a rozhodujete sa, či pôjdete do práce alebo budete poberať rodičovský príspevok? Možno máme pre vás dobrú správu v tom, že by ste so svojou ratolesťou ostali ešte do jeho troch rokov doma.

Štát sa rozhodol, že výrazne zvýši rodičovský príspevok, ktorého výška je v súčasnosti 214,70 eur, čo je o viac ako polovicu menej ako materská. Ekonomická reportérka Telerána Lenka Buchláková povedala, že suma rodičovského príspevku by sa mohla zvýšiť o 65,30 eur.

Suma, o ktorú sa má zvýšiť rodičovský príspevok.
Suma, o ktorú sa má zvýšiť rodičovský príspevok. Foto: Teleráno
 

"Rodičovský príspevok by sa mal dostať na hranicu príspevku starostlivosti o dieťa, ktorý môže teraz rodič poberať do maximálnej výšky. Ak je dieťa v súkromnej škôlke a rodič pracuje alebo študuje, môže poberať 280 eur. Môže sa však rozhodnúť, či chce tento rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. Malo by to byť v sume 280 eur, ale je to iba návrh," vysvetlila. 

Spomínaná nová suma rodičovského príspevku ešte musí prejsť schvaľovacím procesom, rodičom by ho mohli vyplácať od januára.

Mamičky na materskej dovolenke dnes dostávajú priemerne 626 eur a podľa Buchlákovej navrhovaná zvýšená suma má zabrániť tomu, aby rodinné rozpočty nezažili šok. "Hovorí sa aj o znížení DPH na 10 percent na vybrané druhy tovarov. Mamičky by tak mohli ušetriť napríklad na príkrmoch alebo plienkach," dodala Buchláková.

 

Komentáre ( 0)