20. 04. 2018 19:08 | KOŠICE/TV Markíza

Neďaleko Košíc má vzniknúť priemyselný park, ako investor sa spomína aj automobilka BMW

Vláda už zverejnila zoznam parciel a zablokovala tak špekulantov, ktorý by na tom chceli zarobiť.

Pozemky s rozlohou 250 hektárov v katastri obcí Valaliky, Čaňa, Geča a Haniska vláda povýšila na strategické územie.
Pozemky s rozlohou 250 hektárov v katastri obcí Valaliky, Čaňa, Geča a Haniska vláda povýšila na strategické územie. Foto: TV Markíza

Na východ možno príde významný investor. Vláda oznámila, že neďaleko Košíc vybuduje strategický priemyselný park. Týmto krokom zablokovala pozemky, aby sa s nimi nekšeftovalo.

Zatiaľ je to iba orná pôda, no už čoskoro tam možno vyrastú namiesto kukurice a repky výrobné haly a montážne dielne. Pozemky s rozlohou 250 hektárov v katastri obcí Valaliky, Čaňa, Geča a Haniska vláda povýšila na strategické územie.

„Máme ako štát záujem vybudovať strategický park, a tento potom v budúcnosti ponúkať, potenciálnym investorom, ktorých máme rozrokovaných na východe Slovenska niekoľko," vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga.

Spomína sa napríklad nemecká automobilka BMW, no minister meno potenciálneho investora nechce prezradiť.

Pripravované územie patrí desiatkam drobných vlastníkov. Vláda zverejnila zoznam parciel a zablokovala tak špekulantov, ktorí by na tom chceli zarobiť. Orná pôda je mnohonásobne lacnejšia ako územie určené pre priemysel a na výstavbu.

Haniska pri Košiciach má skutočne strategickú polohu. Leží neďaleko krajského mesta, medzinárodného letiska, diaľnice a je tam dokonca aj prekladisko širokorozchodnej železnice.

Vďaka tomu sa tovary dostanú na ruský či ďalekovýchodný trh jednoduchšie a najmä lacnejšie. Starosta obce Haniska Miloš Barcal však zatiaľ o investícii v priemyselnom parku veľa nevie.

Z úradu vlády ani ministerstva hospodárstva ho nikto neinformoval, mal iba tie isté informácie, ktoré sa objavili v médiách.

Dotknuté obce sa budú musieť so strategickým parkom vyrovnať a upraviť svoje územné plány. Najprv ich však musí osloviť niekto z vyšších miest.