27. 04. 2018 08:15 | BRATISLAVA/TASR

VšZP ponúka nový benefit pre obéznych ľudí

Na Slovensku trpia nadváhou alebo obezitou dve tretiny dospelej populácie.

Európa bude v roku 2030 čeliť obezite obrovských rozmerov.
Európa bude v roku 2030 čeliť obezite obrovských rozmerov. Foto: TASR

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa preplatí poistencom, ktorí pôjdu ako samoplatcovia do kúpeľov z dôvodu prevencie obezity a bolestí chrbta, tretinu nákladov. Nový benefit v podobe desaťdňových liečebno-preventívnych programov zameraných na nefarmakologickú liečbu zavádza v spolupráci s vybranými kúpeľmi od 1. júla.

„Prevenciu považujeme za kľúčovú v zlepšovaní kvality života našich poistencov," povedal šéf VšZP Miroslav Kočan. Príspevok vo výške jednej tretiny nákladov na liečebno-preventívne programy nepodlieha predbežnému schvaľovaniu zo strany poisťovne. Poistenec VšZP - samoplatca môže o príspevok požiadať do troch mesiacov od absolvovania programu, žiadať môže raz za rok. Ďalšiu zľavu vo výške 12 percent z nákladov na stravu a ubytovanie získa v rámci spolupráce VšZP s Asociáciou slovenských kúpeľov.

„Prevencia a nefarmakologická liečba zameraná na redukciu rizikových faktorov chronických ochorení je jedným z významných nástrojov efektívneho využívania prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Jedno euro investované do prevencie šetrí štyri eurá vynaložené na liečbu chronických ochorení," zhrnula riaditeľka odboru zdravotného a revízneho VšZP Beata Havelková.

Na Slovensku trpia nadváhou alebo obezitou dve tretiny dospelej populácie. Chorobami pohybového ústrojenstva trpelo vlani 42,10 percenta všetkých poistencov VšZP, ktorí sa liečili v kúpeľoch.

TASR informácie poskytla hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.

Komentáre ( 0)