30. 04. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak za prácou cestujete alebo sa sťahujete, štát vás podporí: Dostať môžete až 6-tisíc

Zamestnávatelia ale upozorňujú, že nedostatok pracovníkov vo fabrikách to nevyrieši.

Pozrite si, koľko peňazí môžete dostať.
Pozrite si, koľko peňazí môžete dostať. Foto: TVNOVINY.sk

Štát podporí cestovanie za prácou. Ak si hľadáte prácu, ale nemáte na to, aby ste za ňou dochádzali alebo sa rovno presťahovali, budete si môcť finančne prilepšiť. Zamestnávatelia ale upozorňujú, že nedostatok pracovníkov vo fabrikách to nevyrieši. 

Pani Iveta bola ochotná dochádzať za prácou z Lučenca do Rimavskej soboty. Keď si ale prepočítala, koľko ju bude stáť cestovné, zistila, že z toho mála, čo by jej ostalo, vyžije len ťažko.

„Mám 160 eur čiastočný invalidný dôchodok, dostanem iba polovičnú minimálnu, lebo ma zobrali na polovičný úväzok, to je tých 220 eur. Teraz z toho, keď mám zaplatiť ešte 60 euro na cestu, to je akože veľmi málo," povedala sťažovateľka Iveta.

Ak budete v podobnej situácii, od mája dostanete na nový štart viac. Musíte byť aspoň tri mesiace evidovaní na úrade práce, ak sa zamestnáte, od štátu dostanete prvý polrok namiesto 135 eur až 200 eurový príspevok na dochádzanie. Suma závisí od počtu kilometrov, ako ďaleko musíte cestovať.

„Veľmi dôležitý je fakt, že tento príspevok môžete používať na prepravu akýmkoľvek spôsobom, keďže doteraz to bola len mestská hromadná doprava. A príspevok možno využívať aj pri cestovaní v rámci mesta," vysvetlila hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová.

Okrem tohto príspevku, štát podporí aj rodiny, ktoré sa za prácou presťahujú. Dostať môžete najviac 4-tisíc a manželia až 6-tisíc eur. Rovnako aj v tomto prípade musíte zdokladovať, že ste boli bez roboty a našli si novú. A že bývanie je vzdialené najmenej 70 kilometrov od vášho starého bydliska. Potom stačí preukázať výdavky na sťahovaciu službu alebo na nájomné.

„Dnes aj keď štát schválil zvýšenie príspevkov, stále ide v porovnaní s cenami nehnuteľností o zanedbateľnú čiastku, aj keď je to viac oproti príspevkom, ktoré tu boli. Pokiaľ ale štát nebude vedieť cez nájomné bývanie zabezpečiť bývanie pre týchto ľudí, s mobilitou pracovnej sily bude problém aj naďalej," povedal Radovan Maxin z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

 

Komentáre ( 0)