10. 05. 2018 19:11 | BRATISLAVA/TV Markíza

Opozícia ukazuje na ďalšie podozrivé dotácie v rezorte pôdohospodárstva

Obviňujú z toho priamo ministerku Matečnú.

Gabriela Matečná.
Gabriela Matečná. Foto: TASR

Gabriela Matečná rozdávala škandalózne dotácie. Ministersku pôdohospodárstva z toho obvinila opozičná poslankyňa Veronika Remišová. Vraj za jej úradovania štát priklepol stovky tisíc eur človeku z kauzy Duckého zmeniek.

Poslankyňa upozornila na viacero zvláštnych dotácií. Rezort vraj vyplácal milióny firmám, ktoré mali dovtedy minimálne tržby. Peniaze tak podľa nej nejdú na projekty, ale skôr na financovanie chodu týchto spoločností.

Spolu za posledné tri týždne ministerstvo uzavrelo zmluvy s piatimi firmami v hodnote takmer sedem miliónov eur. „Aj za ministerky Matečenej idú milióny eur na podivné projekty podivných firiem," tvrdí .

Poslankyňa si ale zobrala na mušku špeciálne jedného živnostníka - Petra Jambora. Od štátu dostal zelenú na ubytovňu, skleník a sklady v Považanoch za vyše milión eur. Ide pri tom o známu firmu. V Česku bol súdený za podvody a na Slovensku figuruje v takmer 20 rokov starej kauze Duckého zmeniek.

„Podľa médií SPP vtedy odkúpilo zmenky v hodnote 350 miliónov korún od spoločnosti Glob 21. Túto firmu napoly vlastnilo SPP a napoly pán Jambor," povedala Remišová.

Polícia a súdy poznajú Jambora skôr ako človeka, ktorý sa točí kolo podozrivých transakcií. V Januári 2010 bol mestským súdom v Prahe odsúdený za podvod a odišiel s s podmienečným trojročným trestom. Koncom októbra podal Jambor odvolanie a prípadom sa bude zaoberať Najvyšší sú dv Brne. Pražské štátne zastupiteľstvo aktuálne Jambora viní z ďalšieho podvodu, píše portál www.euro.cz.

Veronika Remišová
Veronika Remišová Foto: TASR
 

Remišová navyše naznačuje, že Jambor svoj rozpočet na projekty umelo nafúkol. Štát totiž prepláca iba 45 percent financií, zvyšok si musí zaplatiť podnikateľ z vlastného.

Podľa poslankyne je Jambor súčasťou schémy dvoch firiem, ktoré si navzájom kryjú chrbát pri navýšených rozpočtoch na eurofondové projekty.

„Klasickým spôsobom je nafukovanie rozpočtu videli sme to pri mnohých projektoch, kde reálne ceny boli doslova vynásobené nejakým koeficientom a v konečnom dôsledku boli 2-3 násobné oproti reálnym sumám," myslí si Remišová.

Podľa riaditeľa Poľnohospodárskej platobnej agentúry Juraja Kožucha nemôže dochádzať k nadhodnoteniu.

Do rezortu pôdohospodárstva sa pustil aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Na poslednej tlačovej konferencii nešetril kritikou.

Téme sa venoval Marek Gudiak.

 

Komentáre ( 0)