15. 05. 2018 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Niektoré potraviny v Bratislave obchádzajú zákon: Na sviatky sú z predavačiek konateľky

Výnimku v zákone pochopili po svojom.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: TVNOVINY.sk

Vynašli sa. Už takmer rok u nás platí, že počas všetkých sviatkov majú obchody zostať zatvorené. Zdá sa ale, že už existuje spôsob, ako zákon obísť a veselo predávať ďalej. 

Zamknuté a zamestnanci doma. Takto to malo vyzerať vo všetkých prevádzkach, ktoré ponúkajú tovar, aj minulý utorok 8. mája. Výnimku majú tie obchody, v ktorých sa za pult vo sviatok postaví samotný majiteľ či konateľ firmy. 

A práve to mala využiť bratislavská sieť potravín. Ako? Jednoducho. Zo zamestnancov urobili na jeden deň konateľov a poslali ich do práce. 

„Dali nás na jeden deň za konateľov. Je to dobrovoľné. Dali mi na výber, či si chcem privyrobiť,“ uviedla predavačka z potravín Malina. 

Spoločnosť, ktorá v hlavnom meste prevádzkuje takmer dvadsiatku predajní potravín, nedala niektorým zamestnancom takýto papier podpísať prvýkrát.

Predavačka na otázku, či jej neprekáža robiť vo sviatok odpovedala takto: „Nie, radšej budem v práci ako doma.“  

Majiteľov sme sa chceli na sviatočných konateľov spýtať. Na kameru sa ale jeden zo spoločníkov vyjadriť nechcel a odpoveď sme nedostali ani mailom.  

„Predpokladám, že to robia spôsobom, že urobia valné zhromaždenie, kde si zvolia konateľa a tá zmena sa neprejaví v obchodnom registri a keď nepríde kontrola, tak neurobia ani zápis,“ povedal advokát Milan Ficek.

Urobiť z hocikoho človeka, ktorý zastupuje firmu, hoci aj na jeden deň, sa pritom podľa právnika môže majiteľom aj vypomstiť.

„Keby takáto osoba previedla nejaký majetok alebo zaviazala spoločnosť k nejakému plneniu, tá by to potom musela plniť,“ dodal Ficek.  

Či je finta na zarábanie cez sviatky v poriadku, skúma bratislavský inšpektorát práce.

„Inšpektorát práce má vedomosť, že zamestnanci v niektorých spoločnostiach sú menovaní do funkcie konateľov, aby bol obchádzaný Zákonník práce. Vec je v štádiu preverovania," vysvetil hovorca Inšpektorátu práce Bratislava Marek Heinrich.

Prípad bratislavských potravín pritom nie je ojedinelý. Po svojom si už zákaz zamestnaneckej práce počas voľných dní vysvetľoval napríklad predajca ojazdených áut či e-shop s elektronikou. Celkovo inšpektoráty práce preverovali asi desiatku prípadov. Pokutu, ktorá môže byť do 100-tisíc eur, zatiaľ nedostal nikto. Konania totiž nie sú ukončené.

„Akonáhle zistíme nejaké diery v zákone, budeme upozorňovať nadriadené orgány a budeme sa snažiť o zmenu,“ dodal Heinrich.

Zákonník práce, ktorý má predavačom dopriať pokoj s rodinou, sa spolu týka 15 a pol dňa sviatkov a dní pracovného pokoja za rok. Najbližšie by mali mať obchody zatvorené 5. júla. Podľa nedávneho prieskumu si na to už väčšina z nás zvykla a jednoducho nakúpime niekoľko dní vopred.

 

Komentáre ( 0)