22. 05. 2018 19:16 | BRATISLAVA/TV Markíza

Budú mať otcovia platené voľno, aby pomohli s narodeným bábätkom?

Vládny Smer ohlasoval plány s otcovskou dovolenkou ešte vlani.

Novorodenec.
Novorodenec. Foto: TVNOVINY.sk

Budú mať otcovia platené voľno, aby doma pomohli s čerstvo narodeným bábätkom? Vládny Smer ohlasoval plány s otcovskou dovolenkou ešte minulý rok. Keďže sa ale odvtedy neudialo nič, iniciatívy sa chopila opozícia. 

Vybavovačky na úradoch, 24-hodinová starostlivosť o bábätko, prípadne ešte staršie deti, o ktoré sa tiež treba postarať. To všetko musia mamy zvládať hneď po pôrode. Vládny Smer počas vlaňajších prvomájových osláv sľuboval zaviesť otcovskú dovolenku. 

„Otec si bude môcť vybrať platenú dovolenku v priebehu jedného mesiaca od narodenia dieťaťa. A táto dovolenka bude platená tak, že pôjde o 10 dní v priemernej mzde, ktorú tento človek zarábal," povedal vtedajší premiér Robert Fico ešte začiatkom mája minulého roka.

Odvtedy uplynul viac ako rok. No ministerstvo práce nepredložilo ešte ani len návrh zákona. „Ministerstvo je pripravené predložiť už konkrétny návrh zákona. Minister Richter má stále ambíciu pomôcť," uviedol hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Otcovská dovolenka by mala pomôcť v prvých týždňoch, keď pribudne nový člen rodiny. Dnes už síce majú otcovia nárok na 28 týždňov materského od sociálnej poisťovne. No nemôžu ju čerpať v tom istom čase, ako mama dieťatka. Zo zákonníka práce zase majú nárok na platené voľno len na čas, keď vezú rodičku do pôrodnice a z nej.

Nezávislá poslankyňa Simona Petrik navrhuje, aby muži počas prvých dvoch týždňov mohli ostať doma a brať otcovské. „Rovnako ako matke by mu zo sociálnej poisťovne bolo vyplácaných 75 % mzdy," hovorila poslankyňa Simona Petrik.

Ministerstvo hovorí, že má o otcovskom voľne vlastné predstavy a v krátkom čase dá svoj návrh. Aký ešte zatiaľ nevie. 

Otázne je zatiaľ nielen to, ako dlho by mala otcovská dovolenka trvať, ale hlavne kto ju bude platiť. Či Sociálna poisťovňa alebo zamestnávatelia vo forme dodatočného voľna. „V rámci krajín V4 sme jedinou krajinou, ktorá toto opatrenie nemá zavedené. Ja stále čakám, kedy si to uvedomí aj minister," dodala Petrik.

Platené otcovské voľno počas prvých týždňov po narodení bábätka nám odporúčala aj Európska komisia. Rezort práce opäť sľubuje, že s takouto novinkou príde. A vraj by mohla platiť už od budúceho roka.

 

Komentáre ( 0)