05. 06. 2018 19:07 | BRUSEL/TV Markíza

Kvóty zrejme nebudú: Prerozdeľovanie utečencov sa nepáči stále viac krajinám

Migračné trasy cez Stredozemné more nečakane opäť ožili.

"Stredomorská migrácia" Foto: TASR/AP/Mathieu Willcocks

V4 v tom už nie je sama a zrejme našla spojencov, ktorí jej pomôžu zablokovať reformu azylového systému. Do Európy pritom prúdi stále menej a menej utečencov, no za sebou máme tohtoročný najtragickejší víkend.

Migračné trasy cez Stredozemné more nečakane opäť ožili. Ožila žiaľ aj ich tragická povesť. Takmer 60 ľudí zahynulo po tom, ako sa cez víkend potopili dve lode. Jedna viezla 180 utečencov z Tuniska na Sicíliu a motorový čln sa prevrátil aj pri pobreží Turecka.

Na prvý pohľad nič nenasvedčuje, že by sa mala zopakovať kríza z roku 2015. Podľa analytika však súčasný stav stojí a padá na dvoch veľmi krehkých zmluvách. Jednu podpísala únia s Tureckom a druhá sa opiera o kontroverznú dohodu Talianska s Líbyou.

V4 na čele s Maďarskom je dlhodobo najväčším kritikom spoločnej migračnej politiky. Akékoľvek nútené prijímanie utečencov vraj neprichádza do úvahy. Zdá sa však, že k V4 sa postupne pridáva stále viac krajín. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz argumentuje, že ani samotní utečenci nie sú ochotní ísť do krajín ako Bulharsko, Rumunsko alebo Poľsko.

Na opačnej strane stoja južné krajiny ako Grécko, Španielsko, Cyprus, Malta či Taliansko. Tí sa obávajú presne opačného scenára, a to, že stráženie vonkajšej hranice únie a celý utečenecký problém ostane výlučne na ich pleciach. Isté teda je, že dohoda sa bude rodiť len ťažko. Plány na spoločné riešenie sa do konca júna nenaplnia.

 

Komentáre ( 0)