22. 06. 2018 10:38 | BRATISLAVA/zg

Zisťovali sme, koľko vyjde rodinu s dvomi deťmi deň na kúpalisku

Porovnávali sme ceny vstupného, občerstvenia a služieb v rôznych mestách na Slovensku.

Bazén vytesaný v skale po rekonštrukcii najvyššie položené termálneho kúpalisko v strednej Európe Zelená žaba. 31. júla
Bazén vytesaný v skale po rekonštrukcii najvyššie položené termálneho kúpalisko v strednej Európe Zelená žaba. 31. júla Foto: TASR

Hoci to teraz vonku nevyzerá na kúpanie, na väčšine kúpalísk sa už začala letná sezóna. Reportérka Telerána Lucia Machová pre vás zisťovala priemerné ceny vstupného, služieb a občerstvenia v rôznych mestách na západe, strede a východe Slovenska. Podľa jej zistení najdrahšie sa okúpete v Banskej Bystrici

Vstupné a občerstvenie

Porovnanie cien nezahŕňa rôzne aquaparky či veľké wellness centrá, iba klasické mestské kúpaliská. Na nami mapovaných si okrem základného vstupného môžete kúpiť zľavnené vstupné pre deti, študentov, dôchodcov, ZŤP alebo darcov krvi. Niektoré ponúkajú aj zvýhodnené rodinné vstupné (2+2 a pod.), či niekde aj permanentky. Tie môžu byť 5 alebo 10 vstupové, či sezónne.

Vstupné na niektoré kúpaliská na Slovensku.
Vstupné na niektoré kúpaliská na Slovensku. Foto: Teleráno
 

Na niektorých kúpaliskách pri vstupnom tiež rozlišujú, či ide o pracovné dni alebo víkend a sviatok. Vtedy býva vstupné drahšie, približne o euro i viac.

Vstupné sa môže líšiť aj od toho, aké atrakcie či počet bazénov a doplnkové služby kúpalisko ponúka.

Priemerné ceny občerstvenia na kúpaliskách.
Priemerné ceny občerstvenia na kúpaliskách. Foto: Teleráno
 

V niektorých mestách môžu obyvatelia využiť zľavnené vstupné, pokiaľ sú držiteľmi mestských kariet, dokonca na niektoré si môžete kúpiť vstupenku už cez internet.

Niektoré kúpaliská, okrem tradičných jedál, ponúkajú aj rôzne špeciality, napr. belgické hranolčeky, kozí syr so slaninou, krevety na paličke. Klasikou sú už väčšinou aj rôzne miešané nápoje a koktaily.

Doplnkové služby

Pred niektorými kúpaliskami musíte zaplatiť aj za parkovné. Podľa našich zistení sa cena pohybuje od 2 do 4 eur za deň, v niektorých mestách neplatíte vôbec.

Niekde si môžete zapožičať aj ležadlo alebo slnečník, set väčšinou býva za lepšiu cenu.

Mnohé kúpaliská spoplatňujú, okrem iného, aj športové ihriská, za ktoré sa platí malý poplatok, ako napr. volejbalové, softbalové a pod. a môžete si tiež požičať aj športové potreby.

Ceny služieb na vybraných kúpaliskách.
Ceny služieb na vybraných kúpaliskách. Foto: Teleráno
 

Niekde sa platí aj za úschovňu. Odporúčame dávať si pozor na kľúčik od skrinky, pretože ak ho stratíme, môžete zaplatiť pokutu. Niekde môže byť aj desať eur.

Štandardne vyjde deň na kúpalisku rodinu s dvomi deťmi so vstupným, občerstvením (každý si dá nápoj plus jedno jedlo, zmrzlinu) a doplnkový službami (napr. šatňa) takto:

západné Slovensko: cca 35 €
stredné Slovensko: cca 33-35 €
východné Slovensko: cca 30 €

Teplota vody a povinné vybavenie

Na každom kúpalisku musí byť splachovací záchod, pisoár, sprcha, šatňové skrinky a prezliekacie kabínky.

Najnižšia prípustná teplota vody v bazéne je 18, maximálna v plaveckom bazéne 26, v neplaveckom 28 a v oddychovom bazéne 40 stupňov. Ak je teplota vody v bazéne vyššia ako 36 stupňov, nemali by sa v ňom kúpať ľudia so srdcovocievnym ochorením.

Prevádzkovateľ kúpaliska musí na viditeľnom mieste uvádzať aktuálne informácie o teplote vody v jednotlivých bazénoch a vzduchu. Pre dojčatá a batoľatá, ktoré sú určené na kúpanie a plávanie detí do 3 rokov, platia špeciálne pravidlá.

Ak máte podozrenie na zlú kvalitu vody, môžete sa obrátiť so sťažnosťou priamo na prevádzkovateľa kúpaliska, prípadne na regionálny Úrad verejného zdravotníctva. Ten v prípade zistenia nedostatkov môže udeliť pokutu alebo dokonca nariadiť aj zatvorenie kúpaliska.

 

Komentáre ( 0)