06. 07. 2018 05:57 | BRATISLAVA/zg, TASR

Dovolenka v kocke: Rozpočet, výdavky, auto a lieky

Ak idete k moru, nezabudnite na správne opaľovacie krémy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Letné dovolenky sú v plnom prúde a vy si užívate zaslúžené dni voľna. Nie je to však len oddych od každodenných starostí, nakoľko dovolenka so sebou prináša záťaž pre rodinný rozpočet. A netýka sa to len peňazí, ktoré zaplatíte za zájazd alebo ubytovanie.

Odborníčka na financie Zdenka Ullmann nám poskytla pár rád, ktoré by ste si mali pred plánovaním sladkých dní ničnerobenia uvedomiť. Podľa nej je základným dovolenkovým pravidlom dôkladné plánovanie, aby váš rodinný rozpočet alebo peňaženka utrpeli čo najmenej.

Dopredu by ste si mali vyčísliť dať a dať na papier všetky výdavky súvisiace s dovolenkou. Napríklad nákup oblečenia, drogérie a opaľovacích krémov, dovolenkovej lekárničky, bedekra, dopravu na letisko, ako aj pri cestovaní autom zohľadniť diaľničné i mýtne poplatky.

Mali by ste si prerátať vopred denné výdavky na dovolenke napr. za miestne špeciality, nápoje, suveníry, vstupné do múzeí, či, prenájom auta.

Dôležité sú aj výdavky spojené s cestovným poistením či vybavením pasu a, samozrejme, treba rátať s peniazmi na nepredvídané udalosti (zdravotné komplikácie, pokuty, príplatok za batožinu na letisku, strata kufra a pod.). Nezabudnite na poistenie, ktoré dostatočne kryje všetky hrozby.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: ivkatefoto/shutterstock.com
 

Dopredu si dohodnite, ako si dovolenku predstavujete, čo od nej očakávate, čo chcete vidieť i zažiť a podľa toho nastavte rozpočet, pretože to ušetrí sklamanie. Informujte sa o vašej dovolenkovej destinácii, aktivitách, službách, cenách, rôznych tipoch. Čo robiť, získate v bedekroch či na internete, na stránkach cestovných agentúr, ale aj od priateľov a známych.

Urobte si zoznam, ako by mohol vyzerať deň na dovolenke a čo si tam chcete dopriať, na čo minúť peniaze a následne prirátajte k sume 20-percentnú rezervu na spontánne rozhodnutia alebo nápady či nepredvídateľné situácie.

Vyčleňte si dovolenkové vreckové a sami si určite sumu, ktorú miniete počas dovolenky. Dôležité je, aby ste dodržiavali rozpočet, ktorý ste si stanovili. Mali by ste mať k dispozícii hotovosť i rezervu na účte. Ideálne je, ak si hotovosť uložíte do hotelového trezoru a každý deň si vyberiete iba sumu, ktorú miniete v daný deň.

Pri vyberaní kún z bankomatov v Chorvátsku si dajte pozor na jedno tlačidlo

Pri výbere peňazí z bankomatu si vopred preverte, aké sú poplatky za výber v danej krajine. Nie všetky debetné alebo kreditné karty majú v zahraničí svoj bankomat patriaci pod rovnakú sieť bánk, vtedy môžu poplatky za výber z iného bankomatu zbytočne zaťažiť váš rozpočet.

Na dovolenke by ste sa mali určite vyhnúť nepremysleným nákupom. Majte napamäti, že ceny suvenírov sú v dovolenkovej destinácii oveľa drahšie, ako inde. Urobte si zoznam komu a aký suvenír či darček chcete z dovolenky priniesť. Potešte prípadne rodinu a priateľov pohľadnicou, ktorá je opäť v móde.

Nie je nič lepšie, ak vám poradia domáci. Ušetríte tak dosť peňazí. Napríklad cestujte verejnou dopravou, nakupujte tam, kde oni.

Kreditná karta je dobrým nástrojom pri bezhotovostných platbách u obchodníka alebo pri rezervácii auta a hotela. Ak ste si museli predsa len krátkodobo požičať cez kreditku, minutú čiastku na nej doplňte čo najskôr. Ideálne je, keď tak urobíte pred uplynutím konca mesiaca. Vyhnete sa tak vysokým poplatkom a úrokom z omeškania.

Dovolenka je záležitosť, na ktorú sa pripravujete niekoľko mesiacov. Mali by ste si na ňu odkladať po celý rok, aby ste si na nej splnili svoje sny a túžby. Ideálne je mesačne si posielať na účet určitú čiastku, ktorá nezruinuje váš rodinný rozpočet a v čase dovolenky ste ju akoby našli.

Dovolenka autom

Pri ceste za oddychom do zahraničia neraz volia dovolenkári dopravu vlastným autom. V prípade, ak cestu skomplikuje porucha vozidla alebo kolízia, cestujúcim môžu v tomto prípade pomôcť aj asistenčné služby, ktoré sú súčasťou balíkov poistení.

Cestu môže skomplikovať porucha auta. Tak, ako na území Slovenska, ani v zahraničí sa na tieto prípady nevzťahuje povinné zmluvné poistenie ani havarijné poistenia.

"Samotná porucha vozidla totiž nie je poistnou udalosťou, nakoľko škoda nevznikla pri nehode, respektíve kolízii. Avšak súčasťou PZP aj havarijného poistenia sú asistenčné služby, ktoré dovolenkárovi s pokazeným autom pomôžu vyriešiť jeho problém. Môžu mu pomôcť nájsť najbližší autoservis, uhradiť náklady spojené s odťahom vozidla, zabezpečiť náhradné vozidlo či ubytovanie. Asistencia sa zabezpečuje do výšky limitov, ktoré klient nájde v prílohe poistnej zmluvy," radí hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Ak bola porucha spôsobená nehodou, vtedy už ide o poistnú udalosť a na tieto udalosti sa vzťahuje PZP, resp. havarijné poistenie.

"Tak, ako doma, aj na zahraničných cestách platí, že škody, ktoré spôsobí vodič na cudzom vozidle, sú hradené z PZP vozidla, ktoré šoféroval. Pred odchodom na dovolenku by si klienti určite nemali zabudnúť pribaliť zelenú kartu, ktorá má medzinárodnú platnosť, jej forma je štandardizovaná a preukazuje existenciu a platnosť jeho PZP. Škody spôsobené na jeho vlastnom vozidle sú hradené z havarijného poistenia, ak ho mal klient uzatvorené a platí na území celej EÚ a Turecka. Škodovú udalosť v zahraničí by mal dovolenkár poisťovni písomne nahlásiť do 30 dní od jej vzniku," zdôrazňuje Jamborová.

Auto na ceste
Auto na ceste
 

V prípade poruchy či kolízie by mal dovolenkár čo najskôr kontaktovať asistenčnú službu, ktorá mu dá rady, ako postupovať, a zabezpečí množstvo potrebných vecí. Čo sa týka platby nákladov za odťah, je to vždy na dohode klienta a asistenčnej služby, či si to klient zaplatí a následne nechá preplatiť. Ak ide o zmluvného partnera, tak zvyčajne klient na mieste neplatí nič, iba prípadný rozdiel presahujúci limit určený v zmluve.

Na dopravu autom by mal klient myslieť aj pri uzatváraní cestovného poistenia. Pri ňom si totiž môže dojednať aj pripoistenie pre prípad nepojazdného vozidla.

Krádež hláste polícii a kontaktujte asistenčnú službu

Pricestovali ste na dovolenku autom a v zahraničí vám ho ukradli? Nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia. Táto poistka kryje aj škody spôsobené krádežou výbavy vozidla.

Vykradanie auta
Vykradanie auta Foto: Polícia
 

Ak vám počas dovolenky zmizne auto spred hotela alebo počas cesty z parkoviska na odpočívadle, udalosť ihneď nahláste na miestnej polícii. Ak neovládate jazyk danej krajiny, kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá vám pomôže s prekladom. Z polície si vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Následne nahláste krádež aj svojej poisťovni a oznámte jej všetky informácie o zmiznutom vozidle a okolnostiach krádeže.

Nezabudnite, že asistenčná služba poisťovne vám v prípade potreby poskytne ubytovanie alebo náhradné vozidlo na dopravu do cieľa, v prípade pripoistenia rozšírených služieb máte nárok aj na ECO letenku. O službe, ktorá bude klientovi poskytnutá, rozhodne na základe posúdenia konkrétnej situácie operátor asistenčnej služby.

Kľúče od auta si uložte na bezpečné miesto

V prípade, že máte auto havarijne poistené, krádež vozidla vám preplatí poisťovňa do 15 dní od ukončenia šetrenia poistnej udalosti. K tomu však potrebuje potvrdenie od miestnej polície o nahlásení krádeže, policajné potvrdenie o ukončení vyšetrovania udalosti a poisťovni musíte odovzdať doklady od auta a všetky kľúče od vozidla.

„Odovzdanie všetkých kľúčov od vozidla je jednou zo základných podmienok plnenia, ak príde ku krádeži vozidla. Pre poisťovne je to dôkaz, že páchateľ si nemohol otvoriť auto kľúčom," upozorňuje vedúci oddelenia likvidácie škôd na motorových vozidlách UNIQA poisťovne Martin Križan.

Nezabúdajte preto poisťovni nahlásiť, ak ste náhodou jeden z kľúčov stratili a kľúče od vozidla sa snažte aj na dovolenke ukladať na bezpečné miesto. Úplne ideálne je mať ich uzamknuté v hotelovom trezore. Ak chodíte na pláž autom, nikdy kľúče nenechávajte na lehátku, či už voľne pohodené alebo v taškách. Takisto neodporúčame nosiť kľúče so sebou do vody.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com
 

Spomínaná poisťovňa eviduje prípad klienta, ktorý si kľúče od auta vložil do vrecka na bermudových plavkách a išiel plávať. Hoci mal vrecko na plavkách zapnuté, kľúče vo vode stratil. Stávajú sa tiež prípady, keď vodiči nechávajú kľúče v zapaľovaní a vybehnú si v blízkosti niečo vybaviť, napríklad vybrať si z bankomatu peniaze.

„Jednoznačne odporúčame nikdy nenechávať kľúče v zapaľovaní, ani ak sa plánujete od auta vzdialiť len na pár sekúnd, pretože toto sú veľmi časté prípady, kedy dochádza aj v zahraničí ku krádežiam," upozorňuje Križan.

Čo robiť, ak mi auto na dovolenke vykradnú

Ak vám v zahraničí ukradnú veci z auta, platí rovnaký postup, ako pri krádeži vozidla. Udalosť treba okamžite nahlásiť miestnej polícii a vyžiadať si policajnú správu o krádeži pre poisťovňu. Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla vám kryje havarijná poistka.

Pokiaľ si pripoistíte aj batožinu, poistné krytie sa vzťahuje nielen na odcudzené veci v aute, ale napr. aj na veci uložené v strešnom boxe vozidla.

„Strešný box je však v prípade krádeže potrebné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami, t.j. je nedostatočné, ak je strešný box a jeho nosič uchytený k vozidlu iba skrutkami," upozorňuje Silvia Vlasková . Dovolenkárom odporúča, aby si nenechávali v aute batožinu a veci, pokiaľ majú možnosť uložiť si ich na bezpečnejšie miesto. Ide najmä o situácie, keď auto parkuje pred miestom prechodného ubytovania, ako je napríklad hotel alebo penzión.

Lieky a opaľavacie krémy

Keďže cestujete do zahraničia, mali by ste mať napamäti svoje lieky. Nezabudnite si ich zobrať so sebou, najideálnejšie je nevziať si presnú dávku. Myslite na to, ak by sa vám niečo stalo a musíte v zahraničí ostať pár dni navyše. Do liekovky si dajte minimálne dve až tri denne dávky navyše

Farmaceut Marek Macejko tvrdí, že zranenia sa nám však nemusia vyhnúť ani vo vašej dovolenkovej destinácii. Je lepšie byť na to pripravený a mať so sebou lieky, ktoré poznáme z domu. Lekárničku by ste mali prispôsobiť krajine, do ktorej cestujete, ale aj dĺžke pobytu. Jej zloženie závisí aj od aktivít, ktoré plánujete robiť. Najmä pri rôznych športoch je potrebné myslieť na väčšie riziko úrazu.

Nebezpečné opaľovanie.
Nebezpečné opaľovanie.
 

K liekom si pribaľte aj doklad o nákupe, môžete tak ľahko dokázať ich legálnosť (napr. na letisku). Dôležité je tiež skontrolovať dátumy expirácie a dbať na správne skladovanie liekov, najmä tých, ktoré je potrebné mať v chlade.

„Podľa základných informácií o vašej dovolenke vám lekárnik vo vašej lekárni odporučí vhodné prípravky, ktoré by ste mali mať so sebou," tvrdí Macejko.

 

Základom dovolenkovej lekárničky sú:

opaľovací krém, rôzne ochranné faktory
krém po opaľovaní, aj pre prípad spálenia
lieky na žalúdočnú nevoľnosť, vracanie či hnačku
lieky proti bolesti, ako aj proti horúčke a bolestiam hrdla
prípravky pri dehydratácii organizmu pri hnačke alebo úpale
repelenty na ochranu pred hmyzom, prípravky po uštipnutí hmyzom
ušné a očné kvapky
lieky na zmiernenie alergie
veci na ošetrenie drobných rán, náplasti, obväzy, dezinfekcia

V neposlednom rade je dôležité zobrať si na dovolenku správne opaľovacie krémy. Macejko v Teleráne povedal, ktoré sú ideálne.

 

Komentáre ( 0)