06. 07. 2018 17:45 , článok bol aktualizovaný 06. 07. 2018 18:05 | SOFIA/TASR

Pellegrini chce predĺžiť širokorozchodnú trať až k Bratislave

Trať by mala byť predĺžená až na rakúske územie s tým, že súčasťou majú byť dva veľké terminály.

Premiér Peter Pellegrini.
Premiér Peter Pellegrini. Foto: TASR

Slovensko má ambíciu hrať aj v budúcnosti strategickú úlohu v oblasti dopravy. Skonštatoval to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po bilaterálnom stretnutí s čínskym predsedom vlády Li Kche-čchiangom, ktoré sa uskutočnilo pred summitom krajín strednej a východnej Európy a Číny v Sofii. Zdôraznil, že hovorili aj o možnosti predĺženia širokorozchodnej trate z východnej časti Slovenska až smerom k Bratislave.

Premiér informoval čínskeho predsedu vlády o tom, že Slovensko hrá strategickú úlohu v oblasti transportu ropy a plynu z východu na západ. Súčasne vyjadril ambíciu SR hrať takúto strategickú rolu aj v budúcnosti. "Hovorili sme preto konkrétne o možnosti rozšírenia širokorozchodnej trate z východnej časti Slovenska až smerom k Bratislave priamo k Dunaju, čo by mohlo výrazne znížiť potrebu prekladať kontajnery, ktoré prichádzajú z východu sveta," priblížil Pellegrini.

Projekt pripravujú štyri železnice - slovenské, rakúske, ukrajinské a ruské, a počíta s tým, že by bola trať predĺžená až na rakúske územie s tým, že súčasťou majú byť dva veľké terminály. Jeden z nich na území Slovenska a jeden na území Rakúska.

"Ale oba vlastnené spoločne spoločnosťou, v ktorej má podiel aj Slovenská republika, čiže tak, ako my by sme vlastnili podiel na rakúskom termináli, tak by Rakúsko mohlo vlastniť časť terminálu na slovenskej strane," ozrejmil premiér.

Na stretnutí hovorili aj o záujme Číny podieľať sa na tomto projekte finančne. "Tento projekt má hodnotu zatiaľ kalkulovanú niekde na úrovni 7 až 8 miliárd eur, čo je, samozrejme, značná suma, ktorá je už zaujímavá aj pre čínske banky a čínskych investorov," skonštatoval Pellegrini.

Komentáre ( 0)