15. 07. 2018 19:43 | PREŠOV/TV Markíza

V továrni na nanuky: Výrobcovia mrazenej pochúťky prichádzajú stále s novými nápadmi

Vyrobiť ale musia len toľko, koľko dokážu v lete aj predať.

nanuky_tvnoviny.mp4
nanuky_tvnoviny.mp4

Ľadové osvieženie ktoré si ľudia v horúcom lete radi doprajú. Nanuk z mrazničky majú niektorí radšej ako zmrzlinu. V Prešove sme našli poslednú veľkú továreň na Slovensku, kde tieto mrazené pochúťky vyrábajú.

Výrobná linka v nepretržitej prevádzke dokáže denne vyrobiť až 300-tisíc nanukov. Základ zmrzlinovej zmesi tvorí sušené mlieko, cukor a tuk. Pridávajú sa aj ovocné a aromatické zložky, prípadne glukózový sirup.

Hmota sa najprv pasterizuje pri teplote 80 stupňov celzia. Postupne sa ochladzuje a potrubím tečie do takzvaných freezrov kde sa šľahá pri mínus 40 stupňoch. Do toho sa tlakom privádza vzduch a tak vzniká našľahaná zmes.

Osobitne musia vyrobiť čokoládovú polevu, ktorá sa mieša z kakaa, rastlinného tuku a cukru. To všetko potom stroj sám dávkuje a nalieva do formičiek .

Po vymrazení vo forme sa stredná nezamrznutá časť musí odsať a do tohto priestoru sa vstrekuje biela vanilková zložka.

Aby sa nanuk dal vytiahnuť, musí sa na záver obmyť zospodu teplou vodou. Každý deň vyrábajú iný druh nanukov, vždy na inom stroji.

Vyrobiť dokážu desiatky druhov zmrzlín rôznych príchuti i tvarov. Pracujú len od marca do konca leta. Najímať si preto musia brigádnikov, ktorým môže niekto aj závidieť. Zmrzliny sa tu môžu najesť koľko len vládzu

Zmrzlinu skladujú v obrovskom mraziarenskom sklade. Vyrobiť ale musia len toľko, koľko dokážu v lete aj predať.

Aj nanuky podliehajú moderným trendom, výrobcovia prichádzajú stále s novými nápadmi.

 


Komentáre ( 0)