17. 07. 2018 17:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Preukazy ZŤP dnes ľahko sfalšujú aj úplní amatéri

Zisťovali sme, ako je to možné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Parkujú na miestach pre invalidov, hoci na to nemajú právo. Karta, ktorá to vodičom umožňuje je ľahkým terčom pre špekulantov. Tí si preukazy nielen požičiavajú, ale ich aj falšujú.

A nie je to vôbec komplikované. Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského potrebujete na to farebnú kopírku, tlačiareň a stroj na laminovanie. Súčasný výzor kartičky totiž dokáže napodobniť aj študent grafiky. „Mestská polícia má dosť veľký problém, lebo preukaz zo strany, kde sa dáva za čelné sklo, nemá hologram, žiadne ochranné prvky a pokiaľ toho človeka nepristihne a nevypýta si preukaz do ruky, tak nerozozná falošný od pravého," tvrdí Drahovský.

Na falošné preukazy sa sťažujú viaceré obecné polície. Referent odboru výkonu služby košickej mestskej polície Róbert Juhászi tvrdí, že je skutočne ťažké zistiť, či vodiči stáli na mieste pre ZŤP oprávnené alebo nie. Len v Košiciach od začiatku roka zistili 443 prípadov neoprávneného státia na miestach pre ľudí so ZŤP preukazom Na 275 vodidlách dali košickí mestskí policajti papuču.

Hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová konštatovala, že úrady práce pomáhajú štátnej i mestskej polícií pri preukazovaní, či všetky náležitosti, ktoré sú uvedené v preukaze, sú pravdivé.

Jedna vec je preukaz sfalšovať, a druhá obchádzať systém. Státie na vyhradených miestach pre invalidov zákon totiž umožňuje dvojakým spôsobom - kartou vystavenou na konkrétnu osobu alebo parkovacím miestom na konkrétne auto.

Bežnou praxou niektorých vodičov býva, že svoj preukaz jednoducho požičajú rodine alebo známym. „Jedno vozidlo v rodine parkuje na zadarmo - za to, že to bolo vybavené na preukaz a druhé na verejnom mieste pre invalidov," povedal Drahovský.

Parkovací preukaz, ktorý umožňuje parkovanie na miestach pre invalidov, sa dá od začiatku júla vybaviť jednoduchšie. Potrebujete na to právoplatné rozhodnutie úradu, ktorý vychádza z lekárskeho posudku.

Preukaz tak môže podľa ústredia práce získať viac oveľa viac ťažko zdravotne postihnutých osôb. To však ešte viac otvára dvere špekulantom, ktorí systém zneužívajú.

Dizajn preukazov odporučila Európska únia. Ministerstvo práce ale nevylučuje, že ho časom zmení.

 

Komentáre ( 0)