29. 07. 2018 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Boj okolo klietkového chovu sa vyostruje. Vzniklo video, ktoré ukazuje zbedačené zvieratá

Aktivisti už zbierajú podpisy pod petíciu za zákaz chovu sliepok v klietkach.

Sliepka zo klietkového chovu.
Sliepka zo klietkového chovu. Foto: OBRAZ-Obránci zvířat

Boj okolo klietkového chovu sliepok sa vyostruje. V susednom Česku aktivisti zverejnili video, ktoré zachytáva mŕtve a zbedačené zvieratá.

Aj u nás chcú reťazce prinútiť farmárov prejsť na alternatívne podstielkové chovy. Znamenalo by to ale, že za vajcia v obchodoch by sme zaplatili viac.

Video, ktorá nájdete v priloženej reportáži, spôsobilo v Česku poriadny rozruch. Choré a mŕtve zvieratá v klietkach tajne natočili aktivisti na tamojších slepačích farmách. Ich cieľom je obrátiť verejnú mienku proti klietkovému chovu.

Aktivisti už zbierajú podpisy pod petíciu za zákaz chovu sliepok v klietkach. Pritom podobne ako v Česku tak aj u nás gro vajec v obchodoch pochádza z klietkového chovu. Sú podstatne lacnejšie a chov je ekonomickejší.

Zahraničné reťazce sa však spojili a spoločnými silami sa pustili do boja s tradičnými slovenskými slepačími farmami.

„Na Slovensku v súčasnosti významne rastie dopyt zákazníka po vajciach vyššej kvality. Zahraničné obchodné reťazce združené v SAMO od roku 2025 nebudú predávať spotrebiteľom vajcia z klietkového chovu," povedala ešte začiatkom júna predsedníčka SAMO Katarína Fašiangová

Hydinári tak dostali deadline. Šibeničný termín ich tlačí k múru. Na viac na podstielkový chov, či voľný výbeh majú prejsť v čase, keď ešte poriadne ani nesplatili úvery za prerábku klietok, do ktorej ich dotlačil pred rokmi Brusel. Obohatený chov sliepkam priniesol väčší životný priestor, bydlo, znáškové hniezdo, či celkovo väčšie klietky.

Viac nájdete v reportáži Mareka Gudiaka

 


Komentáre ( 0)