30. 07. 2018 19:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Je horúco a vy musíte pracovať? Pozrite si, na čo máte nárok

Naposledy najviac zarezonoval prípad z východného Slovenska, kde za jeden deň museli ratovať až 13 zamestnancov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Vonku sú horúčavy a vy napriek tomu, aby ste si užívali oddych pri vode, budete musieť celý týždeň robiť? O to viac by ste v týchto extrémnych teplotách mali vedieť, na čo máte v práci nárok. Pitný režim či skrátený pracovný čas nie sú výnimkou.

Čaká nás zrejme najteplejší týždeň tohto leta. Teploty budú v niektorých regiónoch atakovať 35 stupňov. Ideálne počasie pre všetkých dovolenkujúcich, horšie pre tých, ktorí voľno nemajú.

Ako náhle prekročí ručička teplomera 30 stupňov, každému z nás sa v práci ťažšie sústredí, aj preto by vám mal zamestnávateľ počas horúčav na pracovisku zabezpečiť vhodné pracovné podmienky.

„Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť dostatok pitnej vody na pracovisku na vlastné náklady," povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Jozefína Kaššová.

Avšak, nikde sa nepíše akým spôsobom, a tak sa nemôžeme sťažovať, ak nám z kohútika tečie obyčajná pitná voda.

„Pre zamestnancov, ktorí dlhodobo vykonávajú prácu na vonkajšom pracovisku a musia znášať vysoké teploty, pre nich má zamestnávateľ okrem pitnej vody zabezpečiť aj nápoje s obsahom minerálnych látok, ktoré sa pri nadmernom potení strácajú," doplnila Kaššová.

Bez výnimky nie sú ani tí pracovníci, ktorí ťahajú za pásom vo veľkých fabrikách alebo pracujú zatvorení v kanceláriách. Správne nastavená klimatizácia, ventilátor alebo aspoň tienenie proti slnečným lúčom by mali byť samozrejmosťou.

No nie je to tak, mnohí si to musia v robote doslova vytrpieť. Naposledy najviac zarezonoval prípad z východného Slovenska, kde za jeden deň museli ratovať až 13 zamestnancov, dve ženy skončili v nemocnici. Káblové zväzky vyrábali v otrasných podmienkach.

Téme sa venovala Andrea Mačošková

 


Komentáre ( 0)