06. 08. 2018 17:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ďalšie opatrenie zo sociálneho balíčka. Tisíce zamestnancov si prilepšia na výplate

Sumu navrhol rezort práce sám.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Minimálna mzda nad 500 eur bude realitou. Štát vyťahuje ďalšie opatrenie zo sociálneho balíčka. Zamestnanci s najnižšími zárobkami si prilepšia na výplate od budúceho roka. 

Po tom, čo sa zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov na vyjednávaní minimálnej mzdy ani tento rok nedohodli, sumu navrhol rezort práce sám.

„Ministerstvo práce na rokovanie hospodárskej a sociálnej rady predloží návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na sumu 520 eur,“ povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Za posledné roky sa najnižšie zárobky zvyšovali pravidelne. Kým v roku 2016 boli len na úrovni 405 eur, v súčasnosti dostávajú zamestnanci na výplatu najmenej 480 eur v hrubom. Posledný návrh dvíha minimálny zárobok o ďalších 40 eur. 

Suma, ktorú navrhlo ministerstvo ale odborárom stále nestačí a pre svojich zamestnancov žiadajú už od prvého kola vyjednávania oveľa vyššiu minimálnu mzdu. 

„My navrhujeme minimálnu mzdu vo výške 635 eur v hrubom, aby minimálna mzda tvorila 60 percent priemernej mzdy. Zároveň všetci hovoria o konvergencii miezd k západu a neviem si predstaviť inú cestu ako razantnejšie zvyšovať minimálnu mzdu,“ povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár.

Nad tým však zamestnávatelia len krútia hlavami a opakujú, že ide o provokáciu. Vyjednávať odmietli už minulý rok. Problémom je pre nich najmä to, že sa na zvyšovanie minimálnej mzdy nevedia dopredu pripraviť.

„Nám ide predovšetkým o to, aby bol zavedený zákonom stanovený mechanizmus valorizácie minimálnej mzdy. Aby už nebola ďalej táto téma využívaná na lacný populizmus zo strany politikov a odborárov,“ dodal Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.

 

Komentáre ( 0)