30. 08. 2018 16:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Mladomanželské pôžičky budú zrejme opäť realitou. Toto sú pravdepodobné podmienky

Najväčšiu úlohu by mal zohrávať vek.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Jack Frog/shutterstock.com

Mladomanželské pôžičky poznáme ešte z čias socializmu. Boli výhodné a teda obľúbené. Rodičia pri narodení dieťaťa časť z úveru ani platiť nemuseli.

Peniaze na úvery vtedy dávala Slovenská štátna sporiteľňa v Bratislave. Tá poskytovali aj pôžičky so štátnym príspevkom pre mladomanželov. Úroky na tieto produkty stanovoval štát.

S podobnou novinkou prichádza koaličný Most-Híd. Pomôcť chce tak mladým párom. Píše o tom cas.sk. „Momentálne prebiehajú rokovania na odbornej úrovni s rezortom financií, kde sa pripravujú presné parametre tohto produktu," ozrejmila hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár.

Najväčšiu úlohu by mal zohrávať vek. „Konkrétne parametre, ako je výška pôžičky, úrok, doba splácania sú predmetom rokovaní. Očakávame, že toto opatrenie bude mať finálnu podobu na jeseň tohto roka," vysvetlila Debnár.

Podľa odborníka takýto produkt nie je vôbec márny. „Pokiaľ tento produkt bude ľuďom šetriť náklady alebo poskytovať iné výhody, ktoré uľahčia mladým získať úver, prípadne výhodnejšie splácať, môže mať šancu na úspech," povedal Maroš Ovčarik z portálu Finančný Kompas.

Takto zatiaľ vyzerá mladomanželská pôžička podľa návrhu: 

Vek by mal byť do 35 rokov pre oboch žiadateľov,
aspoň jeden z páru by mal mať odpracované aspoň 2 roky,
manželstvo by mali uzatvoriť v roku žiadosti o peniaze,
odpustenie časti istiny pri narodení dieťaťa,
výška, úrok, doba splácania nie sú známe,

Komentáre ( 0)