11. 09. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Platy nám nebudú rásť donekonečna. Vedia sa Slováci pripraviť na horšie časy?

Pripravovať sa na horšie časy akosi zabúda alebo nevie deväť z desiatich opýtaných.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Nezamestnanosť je na minime, platy rýchlo rastú. Problém je, že väčšina Slovákov sa správa, akoby mali zlaté časy trvať večne. Odborníci vyzývajú, aby sme si začali viac odkladať. Otázka dnes už nestojí či príde nová kríza, ale kedy sa tak stane.

Nepracuje už len ten, kto nechce alebo nevie. Priemerná mzda pracujúcich sa pohybuje okolo tisícky eur brutto a rastie. So svojou životnou úrovňou je spokojných neobvykle veľa Slovákov, namerala v prieskume agentúra Focus.

Problém je, že pripravovať sa na horšie časy akosi zabúda alebo nevie deväť z desiatich opýtaných. Viac než polovica dokonca nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní. 

Práve plán je pritom to, čo by zadlžené domácnosti vedelo ochrániť pred schudobnením v horších časoch.

Popri rôznych poistkách a rezervách treba myslieť na zabezpečenie dôchodku. Kto nechce v starobe schudobnieť, nemal by sa spoliehať len na prvý či druhý pilier.

Ďalšou dôležitou časťou finančného plánu je realisticky rozložené splácanie hypotéky a nadstavbou sporenie na lepšie vzdelanie deťom. Na dennodenné míňanie tak pokojne môže zostať len 40 percent pôvodného príjmu.

Viac v reportáži Tomáša Veleckého:

 

Komentáre ( 0)