11. 09. 2018 19:10 | BRATISLAVA, ROŽŇAVA/TV Markíza

Aktivačné práce nemá kto robiť ani v okresoch s najväčšou nezamestnanosťou

Firmy ponúkajú oveľa viac pracovných miest, na zametanie ulíc už toľko ľudí nezostáva.

Aktivačné práce.
Aktivačné práce. Foto: TVNOVINY.sk

Nepokosená tráva, znečistené ulice či nedokončené stavby. Samosprávy majú čoraz väčší problém zohnať nezamestnaných na aktivačné práce, ktoré majú aspoň udržať ich pracovné návyky. Obce a mestá ich chcú tisícky, no na drobné obecné práce dostanú len zlomok z nich. 

Rožňava je jedným z okresov s najvyššou nezamestnanosťou. Bez práce je tu takmer 5-tisíc ľudí. Napriek tomu primátor tvrdí, že keď si pýtal od úradu práce 250 nezamestnaných na obecné práce, získal len 15 a po týždni ich už nebolo ani toľko.

„Kosenie trávy, obyčajné, jednoduché práce - hrabanie, starostlivosť o záhony, jednoduché murárske práce, nič náročné. Máme vysokú nezamestnanosť 14,4 percenta a máme problém s tým, aby nám ľudia prišli pracovať," povedal primátor Rožňavy Pavol Burdiga.

„V minulosti ich bolo oveľa viac. Snažíme sa vykryť to najdôležitejšie, čo sa musí stihnúť," hovorila koordinátorka obecných prác Monika Turzáková.

Podľa ústredia práce je logika jednoduchá. Keďže dnes firmy ponúkajú oveľa viac pracovných miest, na zametanie ulíc už toľko ľudí nezostáva.

„Úrady práce majú momentálne dosť iných nástrojov, ktoré môžu ponúknuť dlhodobo nezamestnaným na zvýšenie ich pracovného potenciálu," reagovala hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová.

Čiže napríklad rekvalifikácie, ktoré by mali nezamestnaným viac vylepšiť šance získať reálne pracovné miesto. A v hre sú aj peniaze. Za zbieranie odpadkov alebo sadenie záhonov štyri hodiny denne si môžu nezamestnaní zarobiť 63 eur. Niektorým to za to stojí, iní možno radšej spravia fušku susedovi. 

Kým ešte pred štyrmi rokmi robilo na aktivačných prácach 13-tisíc nezamestnaných, teraz je to už len zhruba štvrtina. K nim sa pridávajú ešte sociálne odkázaní, ktorí si majú obecnými prácami odrobiť základnú 60-eurovú sociálnu dávku. Každý piaty z nich minulý mesiac robiť odmietol napriek tomu, že za ten mesiac zrejme príde o peniaze.

Viac v reportáži Alexandry Danilov

 

Komentáre ( 0)