12. 09. 2018 11:56 | BRATISLAVA/aktuality.sk

Rebríček TOP 10 reťazcov na Slovensku: Tesco už nedominuje

Nemecký diskont dokázal vlani zarobiť vyše 110 miliónov eur.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shuterstock.com/pixfly

Tesco stratilo na slovenskom trhu nadvládu. Takmer desať rokov dokázal britský potravinový reťazec svojimi tržbami zatieniť najväčších konkurentov. Situácia sa však zmenila. Ako vyplýva z hospodárskych výsledkov reťazcov za minulý rok, Tescu už na krk dýcha dravá nemecká konkurencia, informujú Aktuality.sk.

Kým Tescu vlani tržby stagnovali na úrovni 1,451 mld. eur, nakupujúci v Lidli minuli vlani 1,149 mld. eur. To je o 15 percent viac ako v predchádzajúcom období.

Tržby obchodných reťazcov na Slovensku.
Foto: TVNOVINY.sk
 

O trochu pomalšie rástli aj tržby tretiemu Kauflandu (7,02 percenta). Len tieto tri obchodné reťazce dokázali prekonať miliardovú hranicu obratu. Ostatní hráči na trhu nedosiahli ani polovičné hodnoty.

Za stagnáciou Tesca vidí Jozef Orgonáš z Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity viacero faktorov. Podľa neho britský predajca zaspal na vavrínoch rýchlej expanzie v predchádzajúcom období. Firma dokázala zvyšovať svoj obrat len vďaka otváraniu nových prevádzok.

„Ďalším faktorom je pomerne strnulá a nevyrovnaná komunikácia so zákazníkom. Popri dobre prepracovanom vernostnom programe, nenachádzam invenciu, ktorá by oslovila zákazníka," povedal pre portál Orgonáš.

Na druhej strane, odborník pozitívne hodnotí kroky trhovej dvojky. Lidl má ucelenú koncepciu, výborné vedenie, jasné ciele a nastavenie procesov, ktoré vedú k pozitívnym číslam, tvrdí.

Veľmi dobrým ťahom sa ukázala aj orientácia na čerstvé potraviny a pravidelná obnova predajní. Tento koncept postupne začali kopírovať aj ostatné reťazce.

Terno sa s tržbami prepracovalo z desiateho na siedme miesto

Slovenský reťazec Terno sa s tržbami vyše 148 miliónov eur prepracoval z desiateho (rok 2016) na siedme miesto. Odsunul tak na nižšie priečky svojich slovenských konkurentov.

Jediná zmena v poradí nastala v druhej polovici rebríčka. Jediným reťazcom, ktorý zaznamenal vlani pokles tržieb, bol CBA Slovakia. Problémom CBA je, že vlastní široké spektrum obchodov.

„Ľudia dnes preferujú nákup v centrách alebo centrálne umiestnených predajniach. Okrem toho sa vedenie musí vysporiadať so sortimentnou skladbou, ktorá musí byť iná v meste, mieste centrálneho spádu a iná v malej obci,“ dodáva Orgonáš.

Kým v oblasti tržieb sa Lidl doťahuje na lídra, tak v zisku ho už v minulom roku predbehol. Nemecký diskont dokázal vlani zarobiť vyše 110 miliónov eur.

Zisk a strata obchodných reťazcov na Slovensku.
Foto: TVNOVINY.sk
 

Z top desiatky najväčších obchodných reťazcov sa v roku 2017 nedarilo len dvom domácim predajcom. Terno s CBA Slovakia skončili v červených číslach.

Komentáre ( 0)