25. 09. 2018 14:35 , článok bol aktualizovaný 25. 09. 2018 14:56 | BRATISLAVA/mm

Ktoré obchody budú počas jednorazového sviatku otvorené? Prvé reťazce zverejnili svoje rozhodnutie

Počas tohto sviatku sa obchodníci môžu dobrovoľne rozhodnúť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Štát nám dopraje o deň voľna naviac, no na predavačky sa to nevzťahuje. Obchodníci sa môžu slobodne rozhodnúť, či 30. októbra, na deň 100. výročia Deklarácie slovenského národa predajne zatvoria, alebo ich nechajú otvorené. Minister práce Ján Richter dnes potvrdil, že majú voľnú ruku.

„Povinnosť zatvoriť obchod zo zákona nie je. Ak takto niektorí predstavitelia obchodov urobia, je to v ich kompetencii, v ich rozhodnutí, ale vzhľadom na to, že to je špecifické postavenie, je to jednorazový sviatok, nie je povinnosť v tomto prípade obchody zatvoriť," povedal minister práce Ján Richter.

Ktoré obchody budú nakoniec otvorené, ešte nie je celkom jasné. Konkrétne sa už vyjadril britský reťazec Tesco, ktorý 30. októbra svoje prevádzky neotvorí.

„Vážime si tvrdú prácu našich kolegov počas celého roka s cieľom prinášať zákazníkom čo najlepšie služby. Preto sme sa rozhodli vyjsť našim kolegom v ústrety a umožniť im využiť tento sviatok ako deň voľna nad rámec platnej legislatívy," povedal pre Denník N výkonný riaditeľ pre Tesco SR na Slovensku.

Naopak, všetky prevádzky ponechá otvorené obchodný reťazec Terno. Billa a Lidl ešte situáciu analyzujú, o svojom rozhodnutí budú informovať v dostatočnom predstihu.

Sviatok sa dotkne aj zdravotníckych zariadení. Viac sa dozviete z reportáže Veroniky Ostrihoňovej

 

Komentáre ( 0)